EBC podniósł stopy procentowe. Analitycy: cykl podwyżek przyspieszy

2022-07-22, 14:22

EBC podniósł stopy procentowe. Analitycy: cykl podwyżek przyspieszy
EBC podniósł stopy procentowe w strefie euro pierwszy raz od 11 lat.Foto: Shutterstock/cactii

Analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że Europejski Bank Centralny przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych. Ma się on zakończyć w marcu przyszłego roku, a docelowo główna stopa ma wynieść 1,75 procent.

W czwartek EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. To pierwsza podwyżka od 11 lat.

Cykl podwyżek ma przyspieszyć

Analitycy Goldman Sachs przekazali, że w ich opinii Europejski Bank Centralny przyspieszy cykl podwyżek stóp procentowych - docelowe oprocentowanie na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięte w marcu, a nie jak wcześniej zakładano w czerwcu 2023 r.

"Podtrzymujemy naszą prognozę, że Rada Prezesów podwyższy stopy procentowe o 50 pb we wrześniu i październiku, a następnie zwolni do 25 pb w grudniu. Jednak obecnie spodziewamy się, że stopa końcowa na poziomie 1,75 proc. zostanie osiągnięta już w marcu 2023 roku" - poinformowało biuro analiz banku.

EBC zaskoczył rynek

Zmiana prognozy ze strony Goldman Sachs ma miejsce po tym jak w czwartek Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 pb, "rezygnując jednocześnie z strategii typu forward guidance na rzecz podejścia od posiedzenia do posiedzenia". Podwyżka była większa od tego, jakiej spodziewali się inwestorzy.

Szefowa EBC, Christine Lagarde, uzasadniła wysokość lipcowej podwyżki faktem, że czerwcowe dane o inflacji były wyższe niż oczekiwano, a także uruchomieniem nowego instrumentu ochrony transmisji polityki pieniężnej (Transmission Protection Instrument - TPI).

Czytaj także:

"TPI ma przeciwdziałać nieuzasadnionej, nieuporządkowanej dynamice rynku, która zagraża transmisji polityki, jest ex ante nieograniczony pod względem wielkości i podlega liście kryteriów kwalifikujących. Obejmują one zgodność z ramami nadzoru makroekonomicznego UE oraz zobowiązaniami złożonymi w ramach funduszu naprawczego. Uruchomienie instrumentu zależy całkowicie od Rady Prezesów" - wyjaśnił Goldman Sachs.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej