more_horiz
Gospodarka

Oszczędzanie energii. Unijny komisarz apeluje: ograniczmy ogrzewanie zimą o 2-3 stopnie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 12:11
Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zaleca mieszkańcom Francji i całej UE ograniczenie ogrzewania zimą o 2-3 stopnie w ramach oszczędzania energii. Doradza też oszczędniejsze korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.
Do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. wystarczy obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie w okresie zimowym.
Do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. wystarczy obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie w okresie zimowym.Foto: Blazej Lyjak/Shutterstock

- Usilnie radzę wszystkim moim francuskim rodakom i naszym współobywatelom europejskim, którzy włączają klimatyzator latem tego roku, aby nie ustawiali go zbyt wysoko, a zimą obniżyli ogrzewanie o dwa-trzy stopnie - powiedział Thierry Breton w wywiadzie dla stacji BFM Business.

Liczby wynikają z historii

Pod koniec lipca Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zmniejszenia zużycia energii o 15 proc. do 31 marca 2023 roku w porównaniu ze średnią zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat w sytuacji wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.

- Zaproponowaliśmy te liczby, ponieważ znamy historię. W Japonii, kiedy doszło do katastrofy w Fukushimie, Japończycy postanowili na chwilę zamrozić pracę swoich elektrowni jądrowych. Zdecydowano wówczas, aby zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych o 15 proc. Polegało to na obniżeniu temperatury o 2-3 stopnie w okresie zimowym - wyjaśnił komisarz Breton.

Według niego jest to "wykonalne, ale trzeba być zdyscyplinowanym".Włosi już zaczęli oszczędzać

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rząd Włoch przygotował plan redukcji zużycia energii elektrycznej, a zatem i gazu, z którego jest produkowana. 1 maja weszły w życie przepisy dotyczące włączania klimatyzacji latem i ogrzewania zimą.

Na mocy tych przepisów zimą temperatura w budynkach nie powinna być wyższa niż 19 stopni Celsjusza, a latem po włączeniu klimatyzatorów nie może być niższa niż 27 stopni.

W obu przypadkach obowiązywać będzie margines 2 stopni. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi normami jest to różnica jednego stopnia.

PR24.pl, PAP, DoS