Pierwszy lot samolotu transportowego zasilanego biopaliwem. Królewskie Siły Powietrzne w drodze do zerowej emisji

2022-11-19, 13:27

Pierwszy lot samolotu transportowego zasilanego biopaliwem. Królewskie Siły Powietrzne w drodze do zerowej emisji
Ministerstwo obrony ma nadzieję, że stosowanie biopaliwa przybliży Królewskie Siły Powietrzne (RAF) do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2040 roku.Foto: Ministry of Defence/Twitter

Brytyjski samolot transportowy RAF Voyager, który jest wojskową wersją Airbusa A330, wykonał pierwszy na świecie - w przypadku samolotów tej wielkości - lot przy użyciu wyłącznie biopaliwa lotniczego - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Trwający 90 minut lot odbył się w środę, a zaczął się i zakończył w bazie lotniczej RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire.

Paliwo z odpadów

Jak wyjaśniło ministerstwo, biopaliwo lotnicze jest wytwarzane z surowców pochodzących z odpadów, takich jak zużyty olej kuchenny i zmniejsza emisję dwutlenku węgla średnio nawet o 80 proc. w porównaniu z konwencjonalnym paliwem odrzutowym, które zastępuje.

Ministerstwo ma nadzieję, że jego stosowanie przybliży Królewskie Siły Powietrzne (RAF) do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2040 r., jednocześnie zmniejszając ich zależność od globalnych łańcuchów dostaw.

Z wody i dwutlenku węgla

Przypomniano przy okazji, że w listopadzie zeszłego roku z tej samej bazy wystartował pierwszy na świecie mały samolot napędzany paliwem syntetycznym.

Paliwo syntetyczne wytwarza się z wody i dwutlenku węgla, które poddaje się ciśnieniu i przepuszcza przez nie prąd elektryczny.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej