Dystrybucja wodoru w sieci gazowej. Specjalny projekt Polskiej Spółki Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić, jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 r.

2023-10-11, 14:41

Dystrybucja wodoru w sieci gazowej. Specjalny projekt Polskiej Spółki Gazownictwa
Spółka podkreśliła, że jednym z wyzwań, jest proces dostosowania sieci gazowej do dystrybucji wodoru. Foto: shutterstock/ udorn_1976

- Projekt pozwoli nam przygotować się na nadchodzące wyzwania, gdyż naturalną konsekwencją działań prowadzonych w ramach transformacji energetycznej, wydaje się być wykorzystanie naszej sieci do transportu mieszaniny wodoru - powiedział prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski.

W komunikacie spółki dodano, że projekt badawczy będzie realizowany do końca 2027 r.
Polska Spółka Gazownictwa zwróciła uwagę, że wykorzystanie wodoru do celów energetycznych może upowszechnić się już za kilkanaście lat.

"W efekcie globalne zużycie wodoru do 2050 r. ma wzrosnąć trzy-, a nawet czterokrotnie" - dodano.

Komponenty krytyczne dla bezpieczeństwa

Spółka podkreśliła, że korzysta z najnowszych technologii.

REKLAMA

- Chcemy być gotowi na wodór w naszych sieciach. Jednym z wyzwań, które stoi przed nami, jest proces dostosowania sieci gazowej do dystrybucji wodoru - zaznaczył prezes PSG.

W ramach projektu spółka wybuduje i uruchomi wyodrębnioną instalację pilotażową z elementów pozyskanych z istniejącej sieci gazowej PSG.

Przeprowadzone będą również szczegółowe badania długotrwałego wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na elementy sieci dystrybucyjnej i wybrane odbiorniki końcowe. Mają one również wskazać komponenty krytyczne dla bezpieczeństwa i poprawnego funkcjonowania eksploatowanej sieci w przypadku kontaktu z wodorem.

Paliwo kluczowe dla energetyki

- Bardzo ważne jest, abyśmy mogli korzystać z naszej technologii i polskich rozwiązań, a następnie oferować je innym krajom - podkreślił wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

REKLAMA

Zwrócił ponadto uwagę, że wodór ma coraz większe znaczenie w miksie energetycznym Polski i może za kilka lat okazać się "paliwem kluczowym dla rynku energetycznego".

Czytaj także w tvp.info:

Polska Spółka Gazownictwa zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Działa na terenie całej Polski i dystrybuuje gaz poprzez ponad 200 tys. km gazociągów.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej