Wzrosło wynagrodzenie w przedsiębiorstwach oraz produkcja przemysłowa

2024-05-22, 10:00

Wzrosło wynagrodzenie w przedsiębiorstwach oraz produkcja przemysłowa
W kwietniu wzrosła produkcja liczona rok do roku oraz wynagrodzenia. . Foto: Shutterstock/APChanel

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu to już 8,271,99 złotych, czyli o 11,3 procent rok do roku. Zaskakująco wysoko w porównaniu do marca, zwiększyła się produkcja przemysłowa, bo aż o 7,9 procent, licząc rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. wyniosło 8.271,99 zł, co oznacza wzrost o 11,3 procent, rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze, liczone rok do roku (rdr) spadło o 0,4 procent.

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2024 r. wzrosła o 7,9 procent, liczona rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w kwietniu tylko o 6,0 procent (rok do roku), a także większego spadku produkcji o 3,1 procent, w porównaniu do marca tego roku.

Ale po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w kwietniu 2024 roku, produkcja sprzedana przemysłu była na poziomie o 4,4 procent wyższym niż rok temu i aż o 7,0 proc. wyższa, w porównaniu z marcem tego roku.

Choć ceny produkcji przemysłowej w kwietniu, liczone rok do roku spadły o 8,6 procent, czyli więcej niż tego oczekiwali eksperci pytani o to przez PAP, bo ci ją ocenili na -8,3 procent (rdr) oraz na spadek o 0,1 procent, w porównaniu do marca 2024 roku.

Coraz większe obawy przed inflacją

Najnowsze, majowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS.

Ocena zmian cen konsumpcyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy przedstawia odczucia konsumentów w zakresie przewidywanego tempa zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie najbliższych miesięcy. Wskaźnik ten przyjmuje wartości od -100 do +100.

Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących wzrost cen konsumenckich (towarów i usług konsumpcyjnych) nad konsumentami przewidującymi ich spadek, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów przewidujących spadek cen konsumpcyjnych nad konsumentami przewidującymi ich wzrost.



PR24/PAP/IAR/sw


Polecane

Wróć do strony głównej