Wynalazek Szwajcarów zrewolucjonizuje rynek? Ekologiczna czekolada z odpadów kakaowca

Grupa szwajcarskich naukowców opracowała nową recepturę czekolady, do produkcji której wykorzystano odpady z owoców kakaowca, zawierające naturalny cukier. Jest nie tylko zdrowsza, ale może być sposobem na rekordowe ceny kakao, spowodowane nieurodzajem w Afryce.

2024-06-03, 14:25

Wynalazek Szwajcarów zrewolucjonizuje rynek? Ekologiczna czekolada z odpadów kakaowca
Na wysoką cenę ziaren kakao na świecie wpływa nieurodzaj w Afryce.Foto: Shutterstock/ Nik Merkulov

Nowy przepis opiera się na rozgnieceniu miąższu oraz łuski strąków kakao, z których powstaje słodki, włóknisty żel. Może on zastąpić cukier dodawany w produkcji czekolady. Według naukowców dzięki wykorzystaniu całego owocu kakaowca powstaje czekolada bardziej zdrowsza niż ta tworzona metodą tradycyjną.

Nowa metoda produkcji czekolady jest bardziej zrównoważona, gdyż zużywa o 6 proc. mniej wody i innych zasobów. Ale jednocześnie zwiększa emisję gazów cieplarnianych o 12 proc., ponieważ wymaga dodatkowego etapu suszenia, który pochłania duże ilości energii.

Badacze zastrzegają, że jeśli skala produkcji będzie wysoka, a do suszenia miazgi wykorzysta się Słońce lub panele słoneczne, wówczas emisja gazów cieplarnianych może spaść.

Słodko-gorzkim odkryciem naukowców ze Szwajcarii jest problem z właściwym dawkowaniem słodzącego żelu, tak by czekolada była nie za słodka, ale też niezbyt gorzka. Badacze twierdzą, że znalezienie tej równowagi jest trudne.

Czekolada wyprodukowana w laboratorium jest podobna w konsystencji do gorzkiej czekolady i podobna w smaku do słodyczy produkowanych w Ameryce Południowej. Słodycz uwalnia się w ustach wolniej niż w przypadku tradycyjnej ciemnej czekolady, ale jest w niej więcej nut owocowych i kwaśnych.

Rekordowa cena ziaren kakaowca

Plantatorzy kakao w krajach Ameryki Łacińskiej rozszerzają uprawy, zachęcani rekordowym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach w wyniku nieurodzaju w Afryce Zachodniej. 

Według danych "Financial Times", rolnicy w Ekwadorze, Brazylii, Peru i Kolumbii zabiegają o sadzonki i zwiększają powierzchnię plantacji. W Ekwadorze miejscowy związek branżowy spodziewa się, że areał upraw kakao przekroczy w tym roku 600 tys. hektarów, w porównaniu z 500 tys. rok temu.  

REKLAMA

Na światowych giełdach cena kontraktów futures na kakao przekroczyła na nowojorskiej giełdzie 12 tys. dolarów za tonę, podczas gdy jeszcze rok temu wynosiła niecałe 3 tys. USD.

Ekwador zastąpi Ghanę?  

Wzrost cen wynika z nieurodzaju w Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie, które odpowiadają za dwie trzecie światowej produkcji kakao.   Rządy tych krajów ustalają kwoty, jakie rolnicy otrzymują za swoje ziarno, by chronić ich przed wahaniami cen na rynkach. 

Ekwador może wkrótce prześcignąć Ghanę w produkcji kakao – uważają analitycy. Według danych Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICOO) Ghana wytworzy w tym sezonie około 580 tys. ton, a Ekwador – 430 tys. ton ziarna.

REKLAMA

PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej