more_horiz
Gospodarka

Wsparcie na małe przetwórstwo i handel detaliczny. ARiMR prowadzi nabór, można otrzymać do 500 tys. zł.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 10:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin przyjmowania wniosków o wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. O pomoc na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny mogą ubiegać się dwie grupy beneficjentów - wyjaśnia prezes ARiMR Halina Szymańska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
Posłuchaj
02:51 PR1_AAC 2021_11_02-06-33-11.mp3 Wsparcie na małe przetwórstwo i handel detaliczny. ARiMR prowadzi nabór, można otrzymać do 500 tys. zł. (Tomasz Matusiak/PR1)

 - Po pierwsze są to rolnicy i ich domownicy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Druga grupa to są ci, którzy nie chcą rejestrować działalności, a chcą sprzedać i przetwarzać produkty w ramach tzw. rolniczego handlu detalicznego - wskazuje.

Refundacji podlega do 50 procent kosztów kwalifikowanych. Maksymalna wysokość pomocy jest zróżnicowana.

kowal 12.jpg
Walka z ASF, odbudowa hodowli, wzrost cen nawozów. Minister Henryk Kowalczyk o wyzwaniach w rolnictwie

Do 500 tys. zł. dofinansowania

- Pierwsza grupa, czyli ci, którzy zarejestrują działalność gospodarczą, może ubiegać się o kwotę nawet 500 tys. zł. Z kolei ta grupa, która chce wykonywać działalność w ramach RHD, może ubiegać się o 200 tys. zł. Kwota została zwiększona, bo w zeszłym roku było to 100 tys. zł. - mówi Halina Szymańska.

Wsparcie może być przeznaczone m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz budowę, rozbudowę i modernizację budynków, które będą wykorzystywane w działalności.

Co ważne, w tym naborze, zainteresowani będą mieli rozszerzony katalog inwestycji, na które mogą przeznaczyć środki. Chodzi tu m.in. o specjalistyczne środki transportu (np. cysterny, chłodnie czy pojazdy do przewozu zwierząt).

Wnioski będzie można składać w oddziałach regionalnych agencji od 30 listopada do 29 grudnia 2021 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md


REKLAMA