more_horiz
Gospodarka

BGK chce zapobiegać skutkom spowolnienia gospodarczego. "Trzeba tworzyć własne zasoby i kompetencje"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 10:22
Na liście wyzwań na rok 2023 obok walki z inflacją jest zapobieganie skutkom spowolnienia gospodarczego - uważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Według niej, w ujęciu globalnym najważniejsze wydaje się wsparcie żywnościowe dla krajów Południa.
Z Programu Inwestycji Strategicznych, którego BGK jest operatorem, przeznaczono dofinansowanie dla 99 proc. samorządów, dla ponad 11 tys. inwestycji o wartości przekraczającej 63 mld zł.
Z Programu Inwestycji Strategicznych, którego BGK jest operatorem, przeznaczono dofinansowanie dla 99 proc. samorządów, dla ponad 11 tys. inwestycji o wartości przekraczającej 63 mld zł.Foto: Shutterstock/APChanel

- Dla nas, dla banku rozwoju, ważne jest, aby spowolnienie gospodarcze nie zatrzymało realizacji strategicznych projektów, ważnych z punktu widzenia długookresowego i zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Przeznaczenie 1 proc. PKB na inwestycje w średnim i długim okresie przełoży się na wygenerowanie do 2,5 proc. PKB - podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Skutki kryzysu klimatycznego

Dlatego - jak dodała prezes BGK - tak ważny jest Program Inwestycji Strategicznych, którego BGK jest operatorem, i w którym przeznaczono już dofinansowanie dla 99 proc. samorządów, dla ponad 11 tys. inwestycji o wartości przekraczającej 63 mld zł.

Jej zdaniem, istotne będą projekty związane z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym. Podkreśliła, że priorytetem powinna być też energooszczędność.

- Widzę tu ogromny potencjał dla przyspieszenia inicjatyw w budowanej przez BGK platformie 3W (woda, wodór, węgiel) - przyznała.

- W ujęciu globalnym najważniejsze wydaje się wsparcie żywnościowe dla krajów Południa. Mierzą się one teraz nie tylko ze skutkami kryzysu klimatycznego, ale także ze skutkami wojny toczonej w spichlerzu świata. Jako część globalnej, bogatej Północy nie możemy pozostawać obojętni na te wyzwania - podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Własne zdolności obronne

- Razem z sojusznikami z NATO wspieramy i, mam nadzieję, dalej będziemy wspierać Ukrainę militarnie, co jest zgodne z najlepiej pojętym interesem naszego własnego bezpieczeństwa. Będziemy też budować własne zdolności obronne - zwróciła uwagę prezes BGK.

Jednocześnie - jak dodała - "musimy też przygotować się na uczestnictwo we wspólnym powojennym projekcie odbudowy zdewastowanej ukraińskiej gospodarki".

- Trzeba tworzyć własne zasoby, technologie i kompetencje. Budować relacje i włączać się w kształtowanie mechanizmów realizacji przyszłych projektów. To dla nas ogromna szansa, ale by ją wykorzystać, musimy się przygotować w sposób systematyczny i skoordynowany - wyjaśniła.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS