more_horiz
Gospodarka

15 firm ma zainwestować w Polsce 3,5 mld zł. Resort rozwoju podsumowuje rządowy program grantowy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 09:52
15 polskich i zagranicznych firm zobowiązało się w ubiegłym roku zainwestować ok. 3,5 mld zł i utworzyć ponad 1,1 tys. nowych miejsc pracy w Polsce w ramach rządowego programu grantowego - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodało, że to przedsiębiorstwa z innowacyjnych branż. Chodzi o program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030.
Wsparcie udzielone na podstawie podpisanych umów przyznano 15 firmom z zaawansowanych i innowacyjnych branż m.in. automotive, telekomunikacyjna i spożywcza.
Wsparcie udzielone na podstawie podpisanych umów przyznano 15 firmom z zaawansowanych i innowacyjnych branż m.in. automotive, telekomunikacyjna i spożywcza.Foto: thirawatana phaisalratana/Shutterstock

- Dzięki modyfikacjom części kryteriów wprowadzonych do programu w 2021 r., wsparcie w postaci grantu stało się bardziej dostępne dla polskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - przypomniał wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Resort podał, że "w 2022 r. przedsiębiorcy, którym przyznano dotacje celowe w formie grantów, zobowiązali się do zainwestowania łącznie ok. 3,5 mld zł i utworzenia 1 tys. 156 nowych miejsc pracy".

Zaawansowane i innowacyjne branże

Wsparcie udzielone na podstawie podpisanych umów przyznano 15 firmom z zaawansowanych i innowacyjnych branż m.in. automotive, telekomunikacyjna i spożywcza. Osiem z nich należy do podmiotów zagranicznych: z Belgii, Chin, Korei Południowej, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Włoszech. Natomiast siedem firm to podmioty z Polski, z takich branż jak: motoryzacyjna, spożywcza, szklarska, maszynowa, stolarska czy przetwórstwa przemysłowego.

Resort poinformował, że w minionych 12 miesiącach Międzyresortowy Zespół ds. Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej rozpatrzył 39 projektów inwestycyjnych (w 2021 r. - 32), spośród których najwięcej (18) dotyczyło projektów zgłoszonych przez przedsiębiorców z Polski.


Budżet programu wynosi 2,6 mld zł

Cały budżet programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 wynosi 2,6 mld zł.

Zwrócono uwagę, że od początku realizacji programu MRiT podpisał z przedsiębiorcami 148 umów o udzielenie pomocy publicznej. Przedsiębiorcy zobowiązali się do poniesienia łącznych kosztów inwestycji w wysokości ok. 32 mld zł oraz do utworzenia 30 tys. 699 nowych miejsc pracy.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS