Forum Wizja Rozwoju. Eksperci: jesteśmy niezależni energetycznie, ale musimy myśleć w perspektywie kolejnej dekady
Dzięki przemyślanym inwestycjom i działaniom systemowym w zbliżającym się sezonie grzewczym unikniemy sytuacji z zeszłego roku, gdy zastanawiano się, czy uda się sprowadzić odpowiednią ilość gazu, węgla i ropy - wskazywali uczestnicy dyskusji "Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro", która odbyła się w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
2023-06-20, 09:48
Podczas debaty podkreślano, że w wyniku działań spółek energetycznych Polsce udało się w stu procentach uniezależnić od dostaw surowców z Rosji.
- W zeszłym rok żyliśmy w strachu, że zabraknie węgla. Dzięki rozwiązaniom systemowym uniknęliśmy wyłączeń, nie było przerw w dostawach energii - przypominał Adam Stolarz, członek zarządu PKP Cargo Connect.
Kraj dobrze przygotowany na kryzysy
Polska została zabezpieczona także w gaz. Wymagało to inwestycji.
- Wśród najważniejszych zakończonych w zeszłym roku inwestycji można wymienić Baltic Pipe, czyli budowę podmorskiego gazociągu Polska - Dania wraz z rozbudową krajowego systemu gazociągów przesyłowych i tłoczni gazu, magistralę Korytarz Gazowy Północ-Południe oraz interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Litwa - wymieniał Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.
REKLAMA
Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN, przekonywał, że Polska jest zabezpieczona energetycznie, a konsekwentna polityka pozwoliła na pełną dywersyfikację dostaw.
- Przeznaczyliśmy 2,8 mld zł na inwestycje w infrastrukturę - mówił.
- Jesteśmy wskazywani jako kraj dobrze przygotowany na kryzysy - dodał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
I choć Polska jest teraz zabezpieczona energetycznie to - zdaniem ekspertów - już należy myśleć w perspektywie kolejnej dekady.
REKLAMA
- Dostrzegam federalistyczne ruchy w Europie i próby stworzenia gospodarki europejskiej. Według mnie Polska powinna prowadzić politykę uniezależniania się od partnerów zewnętrznych i wytwarzać jak najwięcej energii w kraju - mówił Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.
Warto inwestować w zieloną gospodarkę
Zbigniew Leszczyński, członek zarządu Orlen Unipetrol, podkreślił z kolei, że to wodór może być paliwem przyszłości.
- Wierzymy, że w przyszłości pojazdy miejskie będą napędzane wodorem, budujemy sieci stacji w Czechach i na Słowacji. To pomoże nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne całego regionu - tłumaczył.
Eksperci przekonywali, że warto też inwestować w zieloną i innowacyjną gospodarkę.
REKLAMA
- Do 2040 r. należy wydać na transformację ponad 1,2 bln zł. To nie będzie łatwe, ale jest do zrobienia - twierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, to wydarzenie poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką, m.in. gospodarce morskiej, innowacjom, zdrowiu. Obecna, szósta edycja, tak jak poprzednie jest objęta patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA