Rada Przedsiębiorczości: Tarcza Finansowa skutecznie chroniła firmy przed skutkami COVID-19

Program Tarczy Finansowej (TF) realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju był unikalnym w historii Polski skutecznym działaniem chroniącym sektor przedsiębiorstw i rynek pracy, realizowanym w nadzwyczajnych okolicznościach pandemii COVID-19 - wskazała w poniedziałkowym komunikacie Rada Przedsiębiorczości.

2023-07-24, 13:15

Rada Przedsiębiorczości: Tarcza Finansowa skutecznie chroniła firmy przed skutkami COVID-19
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Organizacje skupione w Radzie wskazują, że szybka pomoc udzielana w ciągu 24-48 godzin za pośrednictwem polskich banków trafiła do 353 tysięcy przedsiębiorstw, przyczyniając się do utrzymania ponad 3,2 miliona miejsc pracy.

"Wsparciem objęte były przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dysponujące niskimi buforami płynności finansowej, które zostały wzmocnione przez PFR w krytycznym momencie. Wnioski były weryfikowane w sposób obiektywny za pomocą automatycznego algorytmu z weryfikacją warunków programowych przez ZUS i KAS" - podkreślono w ocenie Rady Przedsiębiorczości.

Które branże najbardziej zyskały na wsparciu?

Organizacje skupione w Radzie wskazują, że pomoc została udzielona także dużym polskim przedsiębiorstwom z branż krytycznie istotnych dla polskiej gospodarki, jak: sektor węglowy i energetyczny oraz wielu innymi znanym polskim markom, często zapobiegając ich upadłości.

Według Rady Przedsiębiorczości, formuła prawna i finansowa Programu TF zapewniała możliwość szybkiego przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.

Rada przypomina, że zasady Programu Tarczy Finansowej i udzielania subwencji zostały zatwierdzone decyzjami Komisji Europejskiej. Zdaniem Rady przepisy prawa stanowiących podstawę Programu TF nie budzą wątpliwości, a próby ich podważania tworzą niepotrzebne ryzyko dla przedsiębiorców.

NIK myli się w ocenie tego programu?

Swoje stanowisko Rada Przedsiębiorczości przedstawiła "w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej informacjami o treści wystąpienia Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej (...) na temat programu Tarczy Finansowej realizowanej przez Polski Funduszu Rozwoju".

Podkreślono też w prasowym komunikacie, że na podstawie swoich wszystkich doświadczeń Rada Przedsiębiorczości nie widzi jakichkolwiek przesłanek uzasadniających wypowiedzi zarzucających PFR "… wydatkowane środków poza wszelkimi zasadami i rygorami, w okolicznościach wysokiego ryzyka, uznaniowości i korupcji."

REKLAMA

Jak wskazano w komentarzu, Rada Przedsiębiorczości bardzo wysoko ocenia obiektywizm procedur udzielania subwencji oraz profesjonalizm, rzetelność i sprawność PFR w zakresie realizacji Programu TF.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych oraz Związek Banków Polskich.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej