more_horiz
Gospodarka

Inflacja mocno w dół. Są nowe dane GUS o cenach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:06
Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja konsumencka we wrześniu tego roku, w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wyniosła 8,2 procent. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,4 procent. 
GUS przedstawił wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu
GUS przedstawił wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu Foto: shutterstock/Tero Vesalainen

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2 proc. (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc. (wskaźnik cen 99,6)" - czytamy w komunikacie GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 10,3 proc. rok do roku, nośników energii wzrosły o 9,9 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 7 proc., podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, nośników energii spadły o 0,8 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 3,1 proc.

Czytaj także tvp.info: Taka będzie inflacja. RPP opublikowała prognozy

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 8,5 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.

Zobacz również w i.pl: Prezes NBP Adam Glapiński: Dzisiaj mamy radosny dzień, inflacja w kraju jest już jednocyfrowa

Zdaniem PIE

Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność.

Czytaj także:


PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk