Inflacja mocno w dół. Są nowe dane GUS o cenach
Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja konsumencka we wrześniu tego roku, w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku wyniosła 8,2 procent. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,4 procent.
2023-09-29, 10:06
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,2 proc. (wskaźnik cen 108,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,4 proc. (wskaźnik cen 99,6)" - czytamy w komunikacie GUS.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 10,3 proc. rok do roku, nośników energii wzrosły o 9,9 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 7 proc., podano w komunikacie.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, nośników energii spadły o 0,8 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 3,1 proc.
Czytaj także tvp.info: Taka będzie inflacja. RPP opublikowała prognozy
REKLAMA
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 8,5 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.
Zobacz również w i.pl: Prezes NBP Adam Glapiński: Dzisiaj mamy radosny dzień, inflacja w kraju jest już jednocyfrowa
Zdaniem PIE
Inflację obniża obecnie spadek tempa wzrostu cen żywności i energii. Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność.
- Ekonomista PKO BP: inflacja we wrześniu wyhamuje do 8,5 procent
- Jednocyfrowa inflacja we wrześniu. Prezes NBP: wyniesie nieco ponad 8,5 proc.
- Inflacja w Polsce. Są dobre informacje: będzie dalszy spadek
PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA