Odnowiono dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej. "Odzyskał dawny blask"

Zabytkowy dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej otwarty dla pasażerów. Dawny blask odzyskała między innymi historyczna bryła budynku, który w dziewiętnastym wieku był elementem kolei warszawsko - wiedeńskiej. Odnowiono także i zmodernizowani wnętrza dworca. Budynek dworca kolejowego powstał w 1888 roku.

2023-10-04, 15:01

Odnowiono dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej. "Odzyskał dawny blask"
W Dąbrowie Górniczej odnowiono dworzec kolejowy.Foto: Dąbrowa Górnicza/Dariusz Nowak

Przebudowa budynku dworca w Dąbrowie Górniczej jest jedną z blisko dwustu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartą 15,62 milionów złotych inwestycję spółka PKP zleciła wrocławskiej spółce Berger Bau Polska. Projekt przebudowy dworca opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.

Przebudowa nieczynnego i zniszczonego budynku dworca w centrum Dąbrowy Górniczej rozpoczęła się w grudniu 2021 roku od prac rozbiórkowych i konstrukcyjnych, jak wzmocnienie fundamentów oraz wykonanie nowych stropów i więźby dachowej.

Odnowiony budynek

Dziś można podziwiać całkowicie odnowioną elewację budynku. Czerwona cegła, z której jest zrobiona została wyczyszczona, wyrównana i zaimpregnowana. Zniszczony dach został najpierw rozebrany, a potem wybudowany od podstaw. Całkowicie nowa jest więźba dachowa, nowe są także pokrycia dachowe. Odtworzone zostały okna odtworzone na wzór tych historycznych.

Budynek został ocieplony od wewnątrz, ogrzewany jest za pomocą pomp ciepła. Została zamontowana nowa stolarka okienna, która ma bardzo niski współczynnik przenikalności ciepła. Zabytkowa elewacja zostanie podświetlona iluminacją.

REKLAMA

Na dworcu wdrożonych zostało wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie. Pod ziemią zamontowano zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet.

Dzięki przebudowie dawny dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej nie tylko odzyskał historyczny blask, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności.

Powierzchnie biurowe

W budynku - obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych – znalazło są także miejsce na powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Ten argument wiele znaczył przed wielu laty, gdy władze miasta namawiały PKP do wpisania dworca na listę realizowanych inwestycji.

Wynajęto bardzo dużą część powierzchni pod funkcje publiczne. Przeniesie się tutaj Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, którego siedziba obecni mieści się na ulicy 3 Maja.

REKLAMA

W ramach innej inwestycji w okolicy dworca powstało nowe centrum przesiadkowe. Jest ono częścią nowego układu drogowo-torowego w centrum. A zrealizowały ją wspólnie miejski samorząd oraz zarządca sieci kolejowej, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Aleksander Pszoniak/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej