UOKiK i KNF: uwaga na skomplikowane produkty do oszczędzania

Czytać umowy i sprawdzać komu powierzamy pieniądze. To prosty sposób, żeby uniknąć rozczarowania i nie stracić oszczędności życia. Komisja Nadzoru Finansowego i Polskie Radio prowadzą kampanię informacyjną w tej sprawie.

2014-08-10, 12:11

UOKiK i KNF: uwaga na skomplikowane produkty do oszczędzania
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Cieloch (IAR): przybywa skarg na skomplikowane produkty finansowe, które łączą funkcję inwestycji i ubezpieczenia.
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciel nadzoru finansowego, Maciej Krzysztoszek ostrzega, że część produktów finansowych jest skomplikowana. Zachęca on do czytania umów. W niej zawarte są wszystkie informacje i warunki. Podpisując ją zobowiązujemy się do jej przestrzegania. Jeżeli nie rozumiemy zasady działania produktu finansowego, możemy poprosić o wyjaśnienia.

Warto sprawdzić też samą instytucję finansową. Chodzi o gwarancje Ubezpieczeniowego lub Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. A na stronie internetowej nadzoru (www.knf.gov.pl) można znaleźć też listę ostrzeżeń. Są na niej podmioty, które prowadzą działalność niezgodnie z prawem. Przyda się także rozmowa z klientami instytucji oraz sprawdzenie forów internetowych.

Uwaga na skomplikowane produkty do oszczędzania

Na emeryturę warto odkładać. Na oszczędzających czyhają jednak pułapki. Skomplikowane produkty finansowe i nierzetelność sprzedających odstraszają od oszczędzania na starość.

Rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Cieloch podkreśla, że przybywa skarga na skomplikowane produkty finansowe, które łączą funkcję inwestycji i ubezpieczenia. W ostatnich miesiącach UOKiK na jeden z podmiotów oferujących takie produkty otrzymał ponad 200 skarg. Klienci często nie są informowani o ryzyku inwestycyjnym czy o opłatach za rezygnację z produktu.

Powstanie specjalny raport

Urząd przygotowuje raport na temat skomplikowanych polis inwestycyjnych. Rozmówczyni  dodaje, że sprzedawcy oferują je czasem osobom, które nie powinny z nich korzystać. Większość skomplikowanych produktów finansowych działa przez 10 czy 15 lat. Nie zawsze osoby powyżej 70. roku życia są w stanie skorzystać z odłożonych pieniędzy.
Szczegółowy raport na temat długoterminowych inwestycji finansowym będzie gotowy pod koniec tego roku.

REKLAMA

Oszczędzanie na emeryturę: skąd wziąć pieniądze?

Warto oszczędzać na emeryturę, ale skąd wziąć dodatkowe środki? Eksperci twierdzą, że problemem nie są zbyt niskie zarobki, ale brak kontroli nad wydatkami.

Autor bloga „Finanse bardzo osobiste”, Marcin Iwuć podkreśla, że większość z nas może wygospodarować nadwyżkę w domowym budżecie. W wielu przypadkach wydajemy pieniądze nieświadomie i kupujemy przedmioty, które nie są nam potrzebne. Rozmówca IAR wyjaśnia, że pierwszym krokiem do wygospodarowania oszczędności jest zaplanowanie budżetu domowego. Kawa czy posiłki spożywane na mieście nadwyrężają nasz budżet. Podobnie jest z zakupami w marketach. W obu przypadkach planowanie pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt do kilkuset złotych miesięcznie. Jak wybrać sposób inwestowania pieniędzy? Większe zyski oznaczają zwykle większe ryzyko utraty kapitału. Ci, którzy mają więcej czasu do emerytury mogą zdecydować się na inwestycje w akcje. Starsi powinni inwestować w bardziej bezpieczne obligacje czy lokaty.
W Polsce rodzi się mało dzieci

Żyjemy coraz dłużej. To oznacza, że emerytury dzisiejszych 30 czy 40-latków będą niższe niż obecnie. Rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego, Artur Satora, podkreśla, że Polacy żyją coraz dłużej. W 1950 roku mężczyźni żyli średnio nieco ponad 56 lat, a kobiety prawie 62 lata. W 2013 roku było to odpowiednio ponad 73 lata i ponad 81 lat. Wciąż jednak sporo brakuje nam do europejskiej czołówki. Wśród 40 krajów nasz kraj zajmuje lokatę dopiero w trzeciej dziesiątce: mężczyźni 28, kobiety 24 miejsce. Najdłużej żyją mężczyźni w Islandii i Szwajcarii (odpowiednio 81,6 i 80,6 lat), najkrócej w Rosji - 63 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać Hiszpanki czy Francuzki, które żyją przeciętnie ponad 85. Najkrócej w Europie żyją Mołdawianki -74,9 oraz Albanki i Rosjanki - 75 lat. Negatywnie na przyszłe emerytury Polaków wpływa też mała liczba urodzeń. W rozmowie, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego, wyjaśnia, że w Polsce 100 kobiet rodzi około 130 dzieci. To zbyt mało, żeby zapewnić prostą zastępowalność pokoleń. W minionym tygodniu GUS zaprezentował tablice długości życia Polaków w 2013 roku. Wynika z nich, że w porównaniu do 1990 roku kobiety żyją dłużej średnio prawie 6 lat, a mężczyźni prawie 7.

KNF realizuje kampanię informacyjną wspólnie z Polskim Radiem oraz TVP. Jej celem jest edukacja Polaków w obszarze problematyki gospodarczej.

IAR, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej