Rośnie liczba osób wyjeżdżających na wakacje. Sprawdzamy, jak Polacy spędzają lato

2023-07-13, 11:00

Rośnie liczba osób wyjeżdżających na wakacje. Sprawdzamy, jak Polacy spędzają lato
Wysoka sprzedaż biletów lotniczych zapowiada udany sezon dla branży turystycznej.Foto: Shutterstock/LightField Studios

W 2023 r., w zależności od źródła badań, na wakacje trwające co najmniej dwa dni zamierza wyjechać od 55 proc. do 65 proc. badanych Polaków. Brak planów wyjazdowych deklaruje od 14 proc. do 28 proc. badanych.

Dane GUS pokazują, że liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła podczas pierwszych czterech miesięcy 2023 r. o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wyjazdy krajowe najczęściej planowane są na lipiec i sierpień, a zagraniczne – na wrzesień.

Gdzie na wakacje

Podobnie jak w poprzednich latach większość osób planuje spędzić urlop w kraju – deklaruje tak od 54 proc. wg CBOS do 64 proc. wg Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Wśród osób wypoczywających w kraju od lat najbardziej obleganym kierunkiem jest Bałtyk (27-37 proc.), nieco mniej osób decyduje się na urlop w górach (15-22 proc.) i na Mazurach (8-19 proc.).

Z kolei osoby wyjeżdżające na zagraniczne wakacje najczęściej planują wypoczynek w Chorwacji (18 proc.), Grecji (14 proc.), Hiszpanii (12 proc.), we Włoszech (11 proc.) i w Turcji (9 proc.).

Kwestie finansowe

Główną barierą powstrzymującą Polaków przed wyjazdami wakacyjnymi jest brak wystarczających środków finansowych. Według różnych badań taki powód podaje od 41 proc. do ok. 50 proc. Polaków, którzy nie jadą na wakacje.

Część respondentów zamierza przeznaczyć środki finansowe na inny cel niż wakacje (18 proc.), niektórzy borykają się z problemami zdrowotnymi (15 proc.) uniemożliwiającymi wyjazd. Polacy w większości nie planują długich wyjazdów. Według POT, na co najwyżej tydzień wyjedzie 65 proc. osób, które zamierzają spędzić wakacje w Polsce i 64 proc. wypoczywających za granicą.

Na tegoroczne wakacje Polacy przeznaczą więcej pieniędzy niż w 2022 r. Według badań Providenta, Polacy wydadzą na wyjazd średnio 3200 PLN, czyli o 474 PLN więcej niż rok wcześniej. Według badań Mondial, planowana kwota na osobę różni się w zależności od tego, czy respondenci planują wakacje w kraju (2256 PLN), czy za granicą (3971 PLN).

W badaniach POT najwięcej osób zadeklarowało wydatki do 1500 PLN na osobę (42 proc.), prawie co trzeci planuje wydać od 1501 PLN do 3000 PLN, a jedynie 15 proc. powyżej 3000 PLN. Środki na wakacje pochodzą głównie z oszczędności (49 proc.). Większość Polaków nie planuje wzięcia na ten cel kredytu (85 proc.).

Deklaracje Polaków dotyczące tegorocznych wyjazdów wakacyjnych wracają do poziomu utrwalonego przed pandemią. Rośnie liczba osób wyjeżdżających na wakacje. Polacy chętniej jeżdżą też za granicę. Nadal jednak utrzymuje się podwyższony poziom niepewności, wyrażający się wysokim odsetkiem (ok. 20 proc.) odpowiedzi "jeszcze nie wiem" w przypadku pytania o zamiary wyjazdu na wakacje.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej