more_horiz
Gospodarka

Rezerwy dewizowe Polski. Poznaliśmy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 14:28
Na koniec stycznia 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 154,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 167,2 mld dolarów - poinformował bank centralny.
NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności
NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskownościFoto: Twitter/NBP

Narodowy Bank Polski we wtorek opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów  rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec stycznia 2023 roku ich stan wyrażony w euro wyniósł 154,4 mld euro i był niższy o 2,1 mld euro niż na koniec grudnia 2022 roku. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,5 mld dol. i osiągnął poziom 167,2 mld dolarów.

Maksymalizacja zysków

Jak podkreślono NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Dodano, że bank centralny inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 72,5 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk