X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Mieszkania nie powinny już drożeć

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 14:19
Minione 12 miesięcy to okres bardzo dynamicznego wzrostu cen na rynku mieszkań w całym kraju. Tyle, że to się już kończy – kupujący mogą liczyć nawet na lekkie obniżki.
Audio
  • Dlaczego należy się spodziewać, że ceny mieszkań przestaną rosnąć, a mogą nawet lekko zmaleć, wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w Home Broker. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

W wielu miastach ceny mieszkań wzrosły w tym czasie od 15 do 18 procent. Niezmiennie najdroższym miastem pozostaje Warszawa, gdzie metr kwadratowy kosztuje średnio od 8,1 tys. do 8,2 tys. zł.

W tym cenowym rankingu za Warszawą są Kraków i Gdańsk, w których ceny oscylują wokół siedmiu tysięcy złotych za metr.

W pozostałych dużych miastach najtaniej można kupić mieszkanie na przykład w Łodzi czy Rzeszowie - tam  metr kwadratowy kosztuje około pięciu tysięcy złotych.

− Spodziewam się, że w roku 2019 nie będzie już tak dynamicznych wzrostów cen, w pewnym momencie dojdziemy do końca wzrostów i ceny powoli zaczną spadać. Zaznaczam, że powoli, dlatego, że te czynniki które powodują, że ceny dziś są wysokie, utrzymają się w dużym stopniu - podkreśla Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

Wśród tych czynników ekspert wymienia: zapowiedź Narodowego Banku Polskiego, że nie będzie zmian stóp procentowych ani w 2019 ani prawdopodobnie nawet  w 2020.

Czyli mamy niskie stopy, co oznacza, że atrakcyjność na przykład lokat czy obligacji skarbowych jako środków do lokowania pieniędzy jest niewielka, więc część osób trafia na rynek nieruchomości i kupuje mieszkania. Dlaczego? Ponieważ z drugiej strony niskie stopy to sprzyjające oprocentowanie kredytów hipotecznych, ich duża dostępność  powodująca wzrost zainteresowania mieszkaniami. Trzeba też pamiętać o tym, że w Polsce mamy ciągle boom budowlany. Dają o sobie znać problemy zarówno z materiałami jak i z fachowcami, którzy za swoje usługi liczą sobie coraz więcej i to  też przekłada się na ceny mieszkań.

− Dlatego wydaje mi się, że choć dojdzie do spadku cen, to będzie on tylko kilkuprocentowy- podkreśla Marcin Krasoń. 

Zdaniem analityka,  warto zawsze zastanowić się czy zainwestować w mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego.

W przypadku mieszkania na wynajem nowe locum, od dewelopera jest atrakcyjniejsze dla najemcy, bo zazwyczaj każdy chciałby zamieszkać jako pierwszy. Dużo lepiej się w takim mieszkaniu czujemy. Trzeba jednak pamiętać, że takie mieszkanie więcej kosztuje. Co do zasady rynek pierwotny jest droższy, ale z drugiej strony takie mieszkanie trzeba jeszcze wyposażyć. Kiedy kupujemy na rynku wtórnym może się zdarzyć, że nabywamy je w pełni wyposażone, gotowe do zamieszkania. Przedsięwzięcie będzie wówczas wymagało niewielkiej dodatkowej inwestycji, rzędu kilkuset złotych i locum może trafić na rynek wynajmu. Przy zakupie na rynku pierwotnym trzeba się liczyć z dodatkową inwestycją rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To znacząco podnosi cenę i nie zawsze udaje  się zrekompensować wyższą stawką najmu.

Pamiętajmy bowiem, że to czy inwestycja w mieszkanie na wynajem będzie opłacalna, zależy od kilku czynników: za ile mieszkanie kupimy, za ile wynajmiemy i czy… w ogóle znajdziemy najemcę. Bo jeżeli mieszkanie będzie stało przez kilka miesięcy puste, to będzie tylko generowało koszt, a przychodów już nie - przypomina Marcin Krasoń. 

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: mieszkania ceny mieszkań
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkania najdroższe od ponad 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 17:02
Dziewiąty miesiąc z rzędu rośnie Indeks Cen Transakcyjnych pokazujący zmianę cen mieszkań w największych polskich miastach. Wskaźnik jest dziś na poziomie wyższym o 13,4 proc. niż rok temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie w Polsce powstaje najwięcej mieszkań? Duże dysproporcje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:20
Na warszawskiej Woli w pierwszych trzech kwartałach tego roku oddano do użytkowania więcej domów i mieszkań niż w całych województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, a niewiele mniej niż w podlaskim i warmińsko-mazurskim - dowiadujemy się z analizy Home Brokera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen "nie do zaakceptowania"? Mieszkania mogą stanieć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:10
Koniec boomu mieszkaniowego w 2019 roku wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny - czytamy w analizie Home Broker.
rozwiń zwiń