Zakaz wędzenia wędlin: od 1 września będzie furtka - drewno, lista i na rynek krajowy

2014-05-22, 19:35

Zakaz wędzenia wędlin: od 1 września będzie furtka - drewno, lista i na rynek krajowy
Producenci, którzy stosują tradycyjne metody wędzenia przy użyciu drewna i przeznaczają swoje wyroby na polski rynek, będą mogli po 1 września br. stosować dotychczasowe normy zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).Foto: Glow Images/East News

Wszystko wskazuje na to, że polscy smakosze wędzonek nie zostaną pozbawieni tych produktów. Jak informuje resort rolnictwa, producenci, którzy stosują tradycyjne metody wędzenia przy użyciu drewna i przeznaczają swoje wyroby na polski rynek, będą mogli po 1 września br. stosować dotychczasowe normy zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

Jak czytamy w komunikacie na stronach ministerstwa, minister Sawicki uzyskał w tej sprawie zapewnienie unijnego komisarza ds. zdrowia Tonio Borga.

Tylko produkty z listy wyrobów tradycyjnych

Dotyczy to produktów, przy produkcji, których stosowane są metody wędzenia przy użyciu drewna, określone we wniosku o wpis produktu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez ministra właściwego ds. rynków rolnych.

Polska wdraża zakaz wędzenia: będą kontrole, zmiana technologii >>>

Już dwa tygodnie temu minister Sawicki skierował w tej sprawie pismo do komisarza Borga. Minister zwrócił się wówczas również z prośbą o przysłanie do Polski, ekspertów, którzy przeprowadziliby misję szkoleniową w zakresie dobrych praktyk wędzenia mięsa w sposób tradycyjny.

Od czerwca do września cykl szkoleń dla właścicieli wędzarni

Na zlecenie MRiRW przygotowany został cykl szkoleń krajowych. Od czerwca do września 2014 r. prowadzone będą szkolenia pt. Wpływ procesu wędzenia na bezpieczeństwo żywności”. Prowadzone one będą przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Polska zarejestrowała w Unii już 36 produktów regionalnych >>>

Program zakłada przeszkolenie 800 osób w ramach dwudziestu jednodniowych szkoleń teoretycznych oraz 150 osób w ramach czterech dwudniowych szkoleń z częścią warsztatową. Do współpracy w organizacji szkoleń zaproszone zostały Urzędy Marszałkowskie, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii.

Przypomnijmy - od 1 września, zgodnie z unijnym prawem, zawartość groźnego dla zdrowia benzoapirenu wydzielającego się podczas wędzenia nad ogniem nie będzie mogła przekroczyć dwóch mikrogramów na kilogram.

Obecna norma to pięć mikrogramów na kilogram. Według wstępnych badań dziewięćdziesiąt procent polskich produktów spełnia nowe unijne normy.

jk

Polecane

Wróć do strony głównej