Środki ochrony roślin: Polacy nie umieją czytać piktogramów

Tylko niewielu Polaków stosujących środki ochrony roślin umie odczytać znaczenie piktogramu, czyli symbolu określającego zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. Najwięcej osób (42 proc.) rozpoznaje symbol „toksyczność ostra”.

2017-05-31, 08:46

Środki ochrony roślin: Polacy nie umieją czytać piktogramów
A looming risk of chemical contamination threatens the neighbourhood of Łęgnowo Wieś in the Polish city of Bydgoszcz, and by extension the Vistula river basin.Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin sprawdziły, czy Polacy poprawnie rozpoznają piktogramy, które umieszczone są na opakowaniach produktów chemicznych.

Badanie przeprowadzono wśród właścicieli ogrodów przydomowych, działek na terenach wiejskich oraz ogródków działkowych w mieście. Ogólny poziom rozpoznawalności poszczególnych piktogramów wśród Polaków jest niski. Choć na każdym opakowaniu środka chemicznego, w tym chemii domowej, znajduje się odpowiedni piktogram, niewielu respondentów potrafiło prawidłowo rozpoznać jego znaczenie. Najwięcej osób rozpoznaje symbol „toksyczność ostra” (42 proc.), a 1/4 badanych zna oznaczenie „niebezpieczny dla środowiska”. Najmniej - tylko 15 proc. respondentów - prawidłowo wskazało znaczenie symbolu „zagrożenie dla zdrowia”.

Niezbędna jest edukacja w zakresie oznakowań na opakowaniach

Wyniki badań jasno pokazują, że niezbędna jest edukacja w zakresie oznakowań na opakowaniach. Dzięki informacji zawartej w piktogramach możemy właściwie postępować z opakowaniami. Tego zadania podjęły się wspólnie: Fundacja Nasza Ziemia i PSOR.

Piktogramy umieszczane na etykiecie produktu chemicznego określają zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. System piktogramów jest systemem oznakowania opakowań wprowadzonym przez ONZ. Od 2009 roku obowiązuje on na terenie Unii Europejskiej. Celem jego wdrożenia było powołanie jednego, spójnego i powszechnie zrozumiałego systemu informowania o substancjach chemicznych. Dzięki temu konsument wie z jakim środkiem chemicznym ma do czynienia i na co powinien zwrócić uwagę przy jego stosowaniu.

- Rozpoznawanie piktogramów jest bardzo ważne ze względu na odpowiedzialną i selektywną zbiórkę odpadów, która jest niezbędna do wykorzystywania opakowań jako źródła surowców do produkcji nowych wyrobów, czyli Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – skomentował wyniki badania prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia Sławomir Brzózek.

Wskazówka dla użytkowników, w jaki sposób postępować z pustymi opakowaniami

Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin zwróciła natomiast uwagę, ze piktogramy na etykietach środków ochrony roślin stanowią wskazówkę dla użytkowników, w jaki sposób postępować z pustymi opakowaniami. Jeśli znajduje się na nich piktogram świadczący o zagrożeniu, trzeba je - zgodnie z prawem - oddać do sklepu, który prowadzi ich sprzedaż. Zasada dotyczy zarówno chemikaliów stosowanych przez rolników jak i właścicieli ogrodów przydomowych i działek – zaznaczyła Mrowiec.

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin postawiły sobie za cel wspólną edukację użytkowników środków chemicznych, w tym przede wszystkich środków ochrony roślin, na temat rozpoznawalności piktogramów i właściwego postępowania z opakowaniami podczas pikniku z okazji Dnia Ziemi, który odbędzie się 4 czerwca 2017 roku (na Polu Mokotowskim w Warszawie). Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje dla odwiedzających stanowisko Fundacji Nasza Ziemia i PSOR. Podczas pikniku organizatorzy przypomną uczestnikom, że czytając piktogramy i właściwie postępując z opakowaniami wspólnie dbamy o środowisko.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej