Spadek produkcji cukru w Europie i na świecie podniósł jego ceny. Również w Polsce

Jak wynika z danych Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, gdy w ubiegłym roku średnia cena cukru wynosiła 1,8 zł, to obecnie trzeba za niego zapłacić o 20 proc. więcej.

2019-03-07, 13:12

Spadek produkcji cukru w Europie i na świecie podniósł jego ceny. Również w Polsce
Mniej cukru wyprodukowano w Europie, w Australii, Indiach, Pakistanie, w Brazylii.Foto: pixabay

Posłuchaj

Jak spadek produkcji cukru na świecie przekłada się na wzrost jego cen, tłumaczy w radiowej Jedynce Kazimierz Kobza, ekspert Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy w radiowej Jedynce Kazimierz Kobza, ekspert Związku, głównym powodem wzrostu cen w Europie był mniejszy areał uprawy oraz mniejsze plony z hektara.

− O ile w Polsce zebrano średnio o 10 ton buraków cukrowych z hektara mniej, to w Niemczech w niektórych regionach plony spadły o prawie 50 procent – wylicza ekspert.

I dodaje, że to spowodowało, że produkcja cukru w Europie zmniejszyła się o 2 mln ton.

W Europie zamknięto też kilka cukrowni

Kobza tłumaczy, że kolejnym czynnikiem zmniejszającym podaż cukru w Europie było zamknięcie w ciągu ostatnich lat kilku cukrowni.

REKLAMA

Koncerny redukowały w ten sposób koszty, gdy cena cukru była niska – mówi Kobza.

Mniej cukru z Brazylii, Indii, Australii i Pakistanu

− Do tego dochodzi zmniejszenie produkcji cukru w Brazylii, gdzie więcej trzciny cukrowej przeznaczono na produkcję biopaliwa, niż na produkcję cukru, a także susza w Australii, i Pakistanie oraz szkodniki w Indiach - ważnych eksporterów cukru – mówi Kobza.

− To sprawia, że podaż nie nadąża za popytem i ceny rosną – mówi Kobza.

Dariusz Kwiatkowski, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej