Polska żywność odzyskuje eksportowe rynki
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że zapotrzebowanie na polską żywność za granicą wraca do poziomu sprzed pandemii. W pierwszym półroczu wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wyniosła 16 miliardów euro, czyli o 7 procent więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
2020-08-21, 17:30
Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że epidemia negatywnie wpłynęła na polski eksport szczególnie w marcu i kwietniu, ale sytuacja już się znacząco poprawiła.
Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych pierwszą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory.
W pierwszym półroczu 2020 roku przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 4 procent niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 miliarda euro, stanowiąc 19 procent wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
Powiązany Artykuł
GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy
REKLAMA
Posłuchaj
W pierwszej połowie 2020 roku drugą pod względem wartości pozycję z 14-procentowym udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, zwiększyła się o 37 procent do 2,4 miliarda euro.
Posłuchaj
Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych, produktów mlecznych, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów.
Większa była również wartość wywozu między innymi owoców i przetworów, kawy, herbaty i kakao oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych.
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA