Więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty rolnicze. Będzie zmiana przepisów
Wnioski o dopłaty bezpośrednie w tym roku będzie można składać w terminie nie do 15 maja, a do 30 czerwca - zakłada projekt rozporządzenia, które zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji. O dopłaty ubiega się co roku ok. 1,3 mln rolników.
2023-05-02, 17:20
Chodzi o rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2023 r.
Postulat organizacji rolniczych
Zmiany można dokonać po upływie tego terminu, ale za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót, nakłada się karę w wysokości 1 proc. pomocy przysługującej w związku z tą zmianą.
"W związku z faktem, że w 2023 r. kampania składania wniosków przebiega po raz pierwszy wg nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, organizacje rolnicze zgłaszają potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych" - napisano w uzasadnieniu.
Dłuższy termin na złożenie wniosków
Postulaty takie zostały przekazane m.in przez: Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajową Radę Izb Rolniczych, Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
W związku z postulatami organizacji rolniczych w projekcie rozporządzenia proponuje się, aby wnioski były składane w 2023 r. w dłuższym terminie, tj. w terminie do dnia 30 czerwca, a po upływie tego terminu, co skutkuje nałożeniem kary - do dnia 25 lipca 2023 r.
REKLAMA
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Dopłaty bezpośrednie obejmują m.in. podstawowe wsparcie dochodów, płatność: redystrybucyjną, dla młodych rolników, za realizację ekoschematów, związaną z produkcją rolną (do krów, bydła, owiec i kóz, a także uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona), a także dopłaty dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) czy płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne.
- Dopłaty bezpośrednie. Od tego roku zmieniają się niektóre zasady
- Nowe formy dofinansowania rolników ze środków unijnych. Wiemy o jakie programy chodzi
Do 28 kwietnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 377 tys. rolników. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat
W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Najważniejsza zmiana dotyczy tzw. ekoschematów, czyli sześciu działań związanych z ochroną środowiska i utrzymaniem ziemi w dobrej kulturze rolnej. W wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają rolnikom eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
REKLAMA
Nabór jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA