Dopłata do nawozów. Duża kwota na pomoc dla rolników. Minister Telus podał szczegóły

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że w tym roku w ramach dopłat do nawozów rolnicy otrzymają łącznie 4,7 miliarda złotych. Szef resortu podkreślił, że w Europie tylko nasz kraj zdecydował się na takie dopłaty.

2023-05-10, 13:14

Dopłata do nawozów. Duża kwota na pomoc dla rolników. Minister Telus podał szczegóły
W tym roku w ramach dopłat do nawozów rolnicy otrzymają łącznie 4,7 miliarda złotych. Foto: Shutterstock/oticki

Obecny program dopłat do nawozów dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni do 300 hektarów i zakupili nawozy mineralne między 16 maja ubiegłego roku a 31 marca bieżącego roku.

Wsparcie dla rolników

Rząd zapewnia o rekordowym wsparciu dla rolników, opozycja twierdzi, że to naprawianie błędów władzy z kieszeni podatników. Wieczorem w Sejmie odbyła się debata o sytuacji w polskim rolnictwie.

Minister rolnictwa Robert Telus podkreślił, że mimo trudnych okoliczności wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę, Polska przeznacza bezprecedensową pomoc - w wysokości 10 miliardów złotych - dla sektora rolnego. Jednocześnie - jak mówił minister - mamy rekordową nadwyżkę w handlu produktami rolnymi.

Posłuchaj

Minister rolnictwa o dopłatach do nawozów. Źródło: IAR 0:20
+
Dodaj do playlisty

- W 2022 roku eksport wynosił 47,6 mld euro, a import 32,1 mld euro. To jest kolejna historyczna chwila, historyczny rekord. Saldo to 15,5 mld euro, tego nie było nigdy - wyliczał szef resortu rolnictwa. Robert Telus zaapelował również do posłów o zbudowanie "koalicji dla polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej".
Informację ministra rolnictwa zgodnie skrytykowały ugrupowania opozycyjne. Ich posłowie zarzucili rządzącym odpowiedzialność za kryzys zbożowy. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka mówił o braku reakcji władz na bezcłowy napływ produktów rolnych z Ukrainy.

REKLAMA

Fundusz jest potrzebny

- Dzisiaj ten fundusz 10 mld zł jest potrzebny, by naprawiać wasze błędy. Wyciągacie z kieszeni polskich podatników, z kieszeni rolników kolejny raz, wyciągacie pieniądze, żeby załatać tę dziurę, którą sami wywołaliście - powiedział polityk PO.

Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytał dlaczego rządzący nie poparli - jak mówił szef ludowców - zgłaszanej już w połowie lipca propozycji wprowadzenia systemu kaucyjnego dla ukraińskich płodów rolnych.

Minister Robert Telus przekazał, że do Polski wpłynęło 3,7 miliona ton zboża z Ukrainy. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że dzięki negocjacjom z Komisją Europejską i zbudowaniu koalicji pięciu państw udało się porozumieć w sprawie embarga na import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Zapewnił, że - jeżeli będzie potrzeba - Polska wraz z sąsiadującymi państwami wywalczy ograniczenia dla sprowadzania innych produktów rolnych z Ukrainy.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej