Tydzień dialogu w rolnictwie. Negocjacje ministra z Brukselą i polskimi rolnikami

2024-02-26, 09:49

Tydzień dialogu w rolnictwie. Negocjacje ministra z Brukselą i polskimi rolnikami
Wiceminister rolnictwa: wsparcie finansowe dla rolników powinno popłynąć jak najszybciej.Foto: PAP/Lech Muszyński

Protesty rolników w Polsce trwają od kilkunastu dni, głównie z powodu napływu ukraińskich towarów i sprzeciwu wobec polityki związanej z Zielonym Ładem. Domagają się zamknięcia granic dla produktów rolnych z Ukrainy i zapewnienia im pomocy finansowej.

W całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że w celu zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez opóźnień na Ukrainę, na listę obiektów infrastruktury krytycznej zostaną wpisane przejścia graniczne z Ukrainą oraz wskazane odcinki dróg i torów kolejowych.

Spotkanie ministrów rolnictwa

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, ogłosił, że na nadchodzącym spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE w Brukseli będzie domagał się ograniczenia "Zielonego Ładu".

Szef resortu weźmie udział w posiedzeniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej. Zapowiedział, że "będzie zdecydowanie wnioskował o ograniczenie zobowiązań Zielonego Ładu".

REKLAMA

- Wiele tematów jest już w toku, będę też postulował o zniesienie nakazu ugorowania. Oczekujemy większej otwartości ze strony Komisji Europejskiej, nowego podejścia do spraw związanych z transportem z Ukrainy. Muszą istnieć gwarancje nienaruszalnosci rynków - zaznaczał minister.

Siekierski twierdzi, że rozwiązania zawarte w Zielonym Ładzie nie zyskały aprobaty rolników i są jednym z powodów trwających protestów. Minister przekazał informacje o spotkaniu z przedstawicielami protestujących rolników na granicy polsko-ukraińskiej oraz planach rozpoczęcia rozmów w celu osiągnięcia porozumienia.

Siekierski podkreślił, że negocjacje z Ukrainą są kluczowe, ale postuluje również o ograniczenie Zielonego Ładu. Oczekuje większej otwartości ze strony Komisji Europejskiej. Minister zaznaczył potrzebę wprowadzenia pewnych zabezpieczeń i gwarancji przed naruszeniem rynków w przypadku liberalizacji.

Wiceminister Stefan Krajewski zapowiedział szybką wypłatę środków dla rolników, obejmujących wsparcie dla uprawy kukurydzy i pomocy suszowej. Ponadto, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadza kontrole, aby zapewnić, że towary spełniają normy jakościowe.

REKLAMA

Wiceminister Michał Kołodziejczak obwinia Komisję Europejską za obecną sytuację rolnictwa i sugeruje powrót do kontyngentów w celu ograniczenia importu produktów z Ukrainy. Zwrócił uwagę na działania Rosji, które wpływają na światowe ceny pszenicy.

Negocjacje z rolnikami

Minister Czesław Siekierski poinformował, że w czwartek chce rozpocząć rozmowy z rolnikami, aby wynegocjować kompromisy.

- Resort rolnictwa jest z rolnikami, chcemy rozwiązywać problemy wspólnie. Musimy jednak oddzielić grę polityczną, w którą angażują się przy okazji protestów inne partie polityczne. To nie sprzyja rolnikom - mówił na konferencji prasowej w Warszawie minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa mówił, że tylko 5 procent produktów rolnych z Ukrainy transportowanych jest drogą lądową, jednak otwarcie granic przez Unie Europejską spowodowało zachwiania gospodarki.

REKLAMA

- Rolnicy zwracają uwagę na niski poziom opłacalności produkcji. Ta sytuacja wymaga działań na szczeblu krajowym, ale i europejskim. Musimy przygotować środki krajowe i z KE na wsparcie dla rolników, ale i także przygotować magazyny na nowe żniwa - podkreślał.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej