more_horiz
Gospodarka

Minister Kowalczyk: ustawa dot. zakazu odbierania rolnikom zwierząt w ciągu dwóch miesięcy w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 10:00
Ustawa ws. zakazu odbierania rolnikom zwierząt powinna trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy; mamy ją przygotowaną - zapowiedział we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu rolnictwa przed wyborami trudno będzie natomiast zrealizować propozycje związane z Kodeksem rolnym.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uważa, że ceny żywności w nowym roku nie powinny już rosnąć tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uważa, że ceny żywności w nowym roku nie powinny już rosnąć tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi pytany we wtorek na antenie Radia Wnet o zapowiedziane przepisy ws. zakazu odbierania rolnikom zwierząt bez inspekcji wskazał, że "to już jest przygotowywane". Zwrócił uwagę, że wprowadzenie takich przepisów musi być uregulowane ustawą.

- Ustawa w Sejmie powinna się pojawić w ciągu dwóch miesięcy, bo taki jest proces legislacyjny. Mamy ją przygotowaną - powiedział wicepremier Kowalczyk.

W połowie grudnia minister Kowalczyk pytany o tzw. interwencyjny odbiór zwierząt rolnikom przez różne organizacje, które czasem robią to z chęci zysku, odpowiedział: "chcemy to uregulować, bo zwierzęta trzeba chronić". 

- Zastanawiamy się nad tym, by osoby przeszkolone, mające legitymację państwową, mogły podejmować interwencyjne odbiory zwierząt rolnikom, a nie tylko lekarze weterynarii. Upoważnienia będzie prawdopodobnie wydawać Inspekcja Weterynaryjna - dodał.

Kodeks rolny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się też we wtorek do tzw. Kodeksu rolnego, który, jak zaznaczył, "będzie oddzielną regulacją".

- Nie byłbym przekonany, że wejdzie przed wyborami. Raczej będzie szeroka dyskusja, ponieważ propozycje związane z Kodeksem rolnym są bardzo szerokie i myślę, że przed wyborami będzie trudno je zrealizować - ocenił. Dodał, że "na to jest potrzebny długi okres pracy".

W pierwszej połowie grudnia ub.r. podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, władze państwowe, a także Unia Europejska - w tym Komisja Europejska - winny zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów takiego bezpieczeństwa ma być Kodeks rolny.


Wicepremier i minister rolnictwa  Henryk Kowalczyk wskazał też, że "fundusz gwarancji rolnych, czyli płatności dla rolników, którzy utracili swoją zapłatę za dostarczone produkty, bo firma upadła" jego ugrupowanie chce "jeszcze w tej kadencji wprowadzić i to w miarę szybko".

Minister pytany o regulacje dot. chowu trzody chlewnej na własne potrzeby bez bioasekuracji odpowiedział: "W ciągu kilku tygodni będzie rozporządzenie przygotowane". Wyjaśnił, że jest ono uzgadniane.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ MRiT/ mib