Napływ ukraińskiego zboża. Polska i kraje przyfrontowe apelują do KE o budowę korytarzy solidarnościowych
- Polska, wspólnie z krajami przyfrontowymi, zwraca się do KE o podjęcie działań, aby zapewnić budowanie korytarzy solidarnościowych, które będą odpowiednio funkcjonować - powiedział w Kordobie minister rolnictwa Robert Telus.
2023-09-05, 19:10
W hiszpańskiej Kordobie odbyło się we wtorek nieformalne posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej. Przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie ministrów pięciu tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, które min. dotyczyło importu ukraińskiego zboża.
Korytarze solidarnościowe
- Europejskie rolnictwo stoi dziś przed wieloma wyzwaniami. Rolnicy borykają się z ogromnymi problemami na rynku zbóż, owoców miękkich i mleka oraz częstymi suszami lub podtopieniami, wysokimi cenami nawozów i energii. Dlatego Polska, wspólnie z krajami przyfrontowymi, zwraca się do KE o podjęcie działań, aby zapewnić budowanie korytarzy solidarnościowych, które będą odpowiednio funkcjonować - mówił Robert Telus na posiedzeniu Rady.
- Zbliża się ważna data: 15 września. KE musi zapewnić warunki, aby produkty z Ukrainy były wywożone do innych krajów unijnych i przede wszystkim poza Europę. To ważny moment dla UE, budowania prawdziwej solidarności całej UE i z Ukrainą. Samo przewiezienie zboża przez granice krajów graniczących z UA nie jest właściwie działającym korytarzem solidarnościowym - stwierdził, cytowany w komunikacie resortu rolnictwa, minister.
Zobacz także w tvp info: „Znaleźliśmy wyjście”. Zboże wśród tematów podczas wizyty prezydenta Zełenskiego
Dopłaty do tranzytu
Polska delegacja wskazała, że propozycja dopłat do tranzytu to jedno z rozwiązań, które mogłoby pomóc, aby produkty z Ukrainy przejeżdżały dalej, poza państwa graniczne. Kluczowe są też inwestycje w infrastrukturę jako budowa rozwiązań na przyszłość. Należy także zwrócić uwagę na elastyczność listy produktów objętych zakazami, ponieważ w niektórych krajach np. potrzebny jest słonecznik, a w innych, np. w Polsce, zagrożeniem jest import malin.
Czytaj także na i.pl:
- Powinniśmy dyskutować o tym i podejmować decyzje w oparciu o dane. Potrzeba solidarności europejskiej, i o nią proszę. Abyśmy podejmowali decyzje, które będą pozytywne dla solidarności i przyszłości UE - powiedział Telus.
- Embargo na ukraińskie zboże. Szef słowackiego parlamentu wzywa rząd do przedłużenia zakazu
- Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ws. ukraińskiego zboża. To jeszcze nie koniec rozmów
- Spotkanie Erdogan-Putin. Kluczowe będą rozmowy ws. porozumienia zbożowego
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA