Rozmowy Kopacz z górnikami: będzie modyfikacja planu naprawczego, koniec protestu
Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek po południu z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej. Rząd zapowiada modyfikacje planu naprawczego, deklaruje, że nie chce dosypywać pieniędzy do najgorszych kopalń. Górnicy zakończyli okupację Kompanii Węglowej
2014-11-19, 07:55
Posłuchaj
Górnicy, którzy od sześciu dni okupowali siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach (KW), w środę po północy przerwali protest. Decyzja o zakończeniu okupacji zapadła po wtorkowym spotkaniu związkowców z premier Ewą Kopacz w Warszawie.
Górnicy zadowoleni z rezultastów spotkań
Po zakończeniu kilkugodzinnego spotkania delegacji związków z przedstawicielami rządu z premier Ewą Kopacz na czele, Grzesik powiedział dziennikarzom, że strona związkowa jest zadowolona z efektów spotkania. - Dostaliśmy zapewnienie, że dialog społeczny będzie kontynuowany w sprawie rozwiązania bardzo trudnych problemów, jakie narosły w Kompanii Węglowej i pozostałych spółkach - powiedział Grzesik.
Górnicy otrzymali gwarancje wypłaty świadczeń
Jak mówi Jarosław Grzesik, górnicy otrzymali zapewnienie rządu, że najbliższe wynagrodzenia i świadczenia w Kompanii Węglowej zostaną wypłacone. To gwarancja ze strony właściciela - podkreśla przewodniczący.
Na spotkanie, które odbywa się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie, przybyli także m.in. szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk. W spotkaniu uczestniczy też wicepremier Janusz Piechociński.
Premier powołała pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa wegla kamiennego
Premier po spotkaniu poinformowała, że obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. - Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - przyp. red.), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.
Kowalczyk zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do resortu gospodarki. Jak informowało wcześniej CIR, do zadań pełnomocnika będzie należało inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.
REKLAMA
Kowalczyk przedstawi zmodyfikowany plan naprawczy dla kopalń
- W ciągu kilkunastu dni nowy pełnomocnik ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie Wojciech Kowalczyk przedstawi zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej - poinformował podczas spotkania ze związkowcami z KW wicepremier Janusz Piechociński.
Jak dodał, Kowalczyk przedstawi zmieniony program także stronie związkowej.
– Pełnomocnik dostał też pełne kompetencje (...) i będzie kontynuował działania rządu, powoła też stosowny zespół w skład którego wejdzie kilku wiceministrów - powiedział.
Świadczenia górnicze w KW niezagrożone
Piechociński zapewnił, że nie są zagrożone świadczenia pracownicze w Kompanii Węglowej i poinformował, że premier Ewa Kopacz przyjęła od związkowców spółki zaproszenie na Śląsk. – Pani premier przyjęła zaproszenie od strony związkowej i reprezentantów pracowników (KW) na Śląsk - powiedział. Sprecyzował, że spotkanie takie powinno odbyć się w najbliższym możliwym terminie, w ciągu 2-3 tygodni.
Naprawa oznacza inwestycje, ale nie dosypywanie pieniedzy
- Całościowa naprawa polskiego górnictwa nie odbędzie się bez inwestycji. Tylko to nie będzie polegało na dosypywaniu pieniędzy (...). Jeśli mówimy o naprawie, to rząd nie uchyla się od tego żeby (...) poniósł swoje koszty - powiedziała premier Ewa Kopacz po spotkaniu.
Dodała, że "spotkanie było dobre". - Jeśli uda nam się zrestrukturyzować polskie górnictwo, naprawić to co jest do naprawienia, to nie będzie takich doraźnych spotkań, wynikających z tego, że ktoś okupuje siedzibę jednej czy drugiej spółki - powiedziała. Jej zdaniem konieczna jest kompleksowa naprawa całego systemu, który - jak podkreśliła - "ma funkcjonować długie, długie lata, bo na tym opiera się polskie bezpieczeństwo energetyczne".
"Najważniejsze ratowanie miejsc pracy i godziwych wynagrodzeń"
Jak podkreślał przed spotkaniem wiceszef górniczej Solidarności, Stanisław Kłysz związkowcy są gotowi do rozmów i otwarci na różne propozycje ratowania Kompanii Węglowej, ale jako spółki, a nie jej murów. Najważniejsze jest ratowanie miejsc pracy i godziwych wynagrodzeń - mówił Kłysz. Zastrzegł, że nie ma zgody na to, by za nieudolność zarządzania płacili tylko górmicy.
Okupacja Kompanii Węglowej rozpoczęła się w czwartek po porannym spotkaniu zarządu ze związkowcami. Związkowcy ogłosili wówczas, że będą czekali na przyjazd przedstawiciela rządu Kopacz z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży. Później wysłali m.in. dwa listy do szefowej rządu - ze stanowiskiem dotyczącym ich oceny sytuacji w KW i branży oraz z zaproszeniem premier do Katowic.
REKLAMA
Źródło: TVP/x-news
Rząd ustanowił pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa >>>
W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. Trudna sytuacja dotyczy także innych spółek węglowych.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA