Radykalna poprawka do ustawy o koncesjach na obrót węglem

Małe firmy sprowadzające węgiel z zagranicy, będą zwolnione z obowiązku uzyskania koncesji. Taką poprawkę, na wniosek senatorów PO wprowadził Senat do znowelizowanego przez Sejm Prawa energetycznego.

2014-12-04, 19:50

Radykalna poprawka do ustawy o koncesjach na obrót węglem
Uchwalona 7 listopada tego roku nowelizacja Prawa energetycznego wprowadza koncesje na obrót węglem. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Małe firmy sprowadzające węgiel z zagranicy będą zwolnione z obowiązku uzyskania koncesji. Dlaczego, tłumaczy senator Jan Michalski, autor poprawki. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Poprawka przewiduje, że zwolnienie to będzie dotyczyło firm, których obrót tym surowcem nie przekroczy 1 mln 200 tys. euro, czyli firm, które zgodnie z ustawą o rachunkowości, nie są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości.

Senator Jan Michalski, autor poprawki pytany, ile firm będzie zwolnionych z obowiązku uzyskiwania koncesji odesłał do debaty, podczas której mówiono, że bez tego zwolnienia obowiązkiem koncesyjnym mogłoby być objętych nawet kilkanaście tysięcy firm.

–  Przyjęcie mojej poprawki ograniczy tę liczbę i umożliwi Urzędowi Regulacji Energetyki na stopniowe przygotowanie sie do wydawania koncesji - dodał senator Michalski.

Inna z przyjętych poprawek wyłącza pojęcie obrót wspólnotowy z pojęcia obrót z zagranicą. Celem tej poprawki jest zgodność ustawy z przepisami unijnymi.

REKLAMA

PIS przeciwne ustawie

Przeciw przyjęciu ustawy głosowali senatorowie PiS. Senator Grzegorz Czelej nie pozostawił na niej suchej nitki: W jego opinii ustawa narusza zasadę swobody prowadzenia działalności gospodarczej i jest niezgodna z zapewnieniem równości podmiotów gospodarczych wobec prawa. "Ta ustawa nigdy nie powinna wejść w życie" - podkreślił w rozmowie z IAR senator Czelej.

Uchwalona 7 listopada tego roku nowelizacja Prawa energetycznego wprowadza koncesje na obrót węglem.

 Do uzyskania koncesji wymagane jest zabezpieczenie majątkowe w skrajnym przypadku dochodzące do 20 mln zł.

REKLAMA

 Celem ustawy ma być ochrona polskiego rynku przed surowcem sprowadzanym z Federacji Rosyjskiej. Ustawa realizuje porozumienie zawarte pod koniec września przez rząd ze związkami zawodowymi. Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej