UOKiK: jest zgoda na przejęcie Bogdanki przez Eneę

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Bogdanki przez Eneę. Przejęcie Lubelskiego Węgla Bogdanki przez spółkę Enea nie doprowadzi do naruszenia konkurencji, czytamy w komunikacie wydanym przez urząd.

2015-10-19, 18:54

UOKiK: jest zgoda na przejęcie Bogdanki przez Eneę
Lubelski Węgiel Bogdanka.Foto: Wikimedia Commons, LW Bogdanka, CC

Jak uzasadnia decyzję UOKiK, przeprowadzone postępowanie wykazało, że brak jest rynków wspólnych dla uczestników koncentracji. Enea działa przede wszystkim na rynku wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, zaś Bogdanka – wprowadzania do obrotu węgla kamiennego energetycznego.

Obaj przedsiębiorcy zajmują się wprawdzie wytwarzaniem energii cieplnej, ale działają na różnych rynkach geograficznych. Wytwórcy energii cieplnej konkurują bowiem bezpośrednio ze sobą jedynie na obszarze zasięgu sieci ciepłowniczej.

Powiązania między obiema spółkami

Urząd zbadał również powiązania wertykalne pomiędzy przedsiębiorcami. Bogdanka jest głównym dostawcą węgla kamiennego dla Enei, która z kolei jest kluczowym odbiorcą przejmowanej spółki.

Udział w rynku obu spółek nie zagraża konkurencji

Udzia Bogdanki w rynku wprowadzania do obrotu węgla kamiennego energetycznego, który ma charakter europejski, kształtuje się poniżej 5 proc. Również udział Enei w europejskim rynku zakupu węgla kamiennego energetycznego wynosi poniżej 5 proc. Dlatego uczestnicy koncentracji nie posiadają pozycji, która mogłaby zagrozić konkurencji.

Powiązany Artykuł

Łukasz Bugaj free 1200.jpg
Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki



Enea zarządza grupą kapitałową, której podstawową działalność stanowi wytwarzanie, dystrybucja oraz sprzedaż energii elektrycznej. W skład grupy wchodzą także podmioty zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła.

REKLAMA

Lubelski Węgiel Bogdanka prowadzi działalność na rynku wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego. Posiada jedną spółkę zależną - Łęczyńską Energetykę, która m.in. świadczy na jej rzecz usługi w zakresie dostaw energii cieplnej.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej