X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza" Eksperci o zmianach w OZE i energetyce prosumenckiej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:23
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, a w jej ramach pakiet prosumencki. Nadaje on status prosumenta małym i średnim przedsiębiorcom, który nie są zawodowymi producentami energii. O nowych regulacjach rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, lovelyday12

Teraz przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów. Chodzi o mikroinstalację do 50 kilowatów. Przedsiębiorca będzie mógł ją zainstalować na posesji, na której prowadzi działalność gospodarczą. Prosumentami będą mogły być także spółdzielnie energetyczne, które powstaną na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. 

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego mówił, że szczególnie "pakiet prosumencki" jest dużym ułatwieniem dla firm, pozwalającym na ograniczenie w przyszłości kosztów.

- To rozwiązanie, które w małych firmach może mocno wpłynąć na obniżenie cen energii. Fotowoltaika jest zdecydowanie tańsza, niż to co jest na polskiej giełdzie energii - wskazywał.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP przyznał, że jest ciekawy, jak w praktyce będą działały nowe regulacje w kwestii energetyki prosumenckiej. Przypomniał, że na OZE przysługują też ulgi i dopłaty, dlatego - jego zdaniem - małe firmy powinny jak najszerzej zacząć korzystać z pakietu prosumenckiego i takie mikroinstalacje koło swojej siedziby zbudować.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl, md

Zobacz więcej na temat: energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energetyka prosumencka i rekompensaty. Dwie ważne ustawy wchodzą w życie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 07:37
Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą polskiemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą - przewiduje ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, która wchodzi w życie. Od dziś obowiązują też nowe przepisy dotyczące OZE, które m.in. rozszerzają definicję prosumenta.
rozwiń zwiń