Kolejny polski koncern energetyczny stawia na zielony prąd. Tauron zapowiada 11 farmę wiatrową
Polska energetyka przeżywa ekologiczną transformację – największe koncerny – PGE, Enea, Tauron, stawiają na prąd z farm wiatrowych. Kolejną - 11 farmę - zapowiada Tauron.
2021-06-11, 12:12
Tauron kupił projekt farmy wiatrowej „Majewo” zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim. Nowa inwestycja będzie mieć moc 6 MW, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w czerwcu 2022 roku. To już 11 farma wiatrowa w tym koncernie energetycznym.
Jak wynika z komunikatu firmy, Tauron przejął spółkę Polpower, posiadającą projekt budowlany farmy wiatrowej Majewo, zlokalizowanej w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim, w woj. warmińsko-mazurskim. Zgodnie z planem budowa inwestycji rozpocznie się w lipcu.
Z trzech turbin w nowej farmie prąd popłynie w czerwcu 2022 r.
Projekt zakłada uruchomienie trzech turbin wiatrowych o łącznej mocy 6 MW. Pierwsza energia wytworzona przez tę farmę zostanie wprowadzona do sieci w czerwcu 2022 r. Energia produkowana na farmie zaspokoi rocznie zapotrzebowanie około 5 tysięcy gospodarstw domowych.
Energetyka wiatrowa priorytetem dla Taurona w najbliższych latach
– Rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie to jeden z priorytetów inwestycyjnych Taurona w najbliższych latach. Sytuacja na rynku energii, m.in. wysokie ceny emisji CO2, powoduje, że musimy zdynamizować Zielony Zwrot. Zakup projektów farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę, to istotne narzędzie w realizacji naszych planów - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
REKLAMA
Posłuchaj
– W ramach transakcji Tauron ma zagwarantowaną również dostawę turbin oraz budowę całości infrastruktury technicznej farmy – dodaje Topolski.
Powiązany Artykuł
Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. Opiera się na trzech filarach
Tauron korzysta już z dziewięciu farm wiatrowych, dziesiąta jest w budowie
Aktualnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami, tj.: Farma Wiatrowa Zagórze, FW Wicko, FW Marszewo, FW Lipniki, FW Śniatowo, FW Mogilno, FW Inowrocław, FW Dobrzyń, FW Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.
W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40 proc. wzrost produkcji wobec 2019 roku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Coraz więcej energii z wiatru. Do zagospodarowania jeszcze ogromne możliwości na Bałtyku
Wcześniej, w lutym, firma rozpoczęła budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW, zlokalizowanej w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.
Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Aktualnie prowadzone są roboty związane z budową infrastruktury elektroenergetycznej. Montaż turbin planowany jest w pierwszym kwartale przyszłego roku, a energia z budowanych tam 15 turbin popłynie w połowie 2022 roku.
PR 24, Inf. Prasowa, IAR, w Dyd, jk
REKLAMA