"Bez niej nie wygra się bitwy klimatycznej". Europejscy ministrowie o znaczeniu energetyki jądrowej

2021-10-11, 16:00

"Bez niej nie wygra się bitwy klimatycznej". Europejscy ministrowie o znaczeniu energetyki jądrowej
Elektrownia atomowa. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku "Le Figaro" oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: "My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!".

"Niezbędne jest włączenie energetyki jądrowej do "zielonej taksonomii" opracowanej przez Komisję Europejską" - przekonują ministrowie Polski, Francji, Czech, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, Węgier, Finlandii i Rumunii.

"Stawka jest kluczowa: czy naprawdę mamy ambicję walki ze zmianami klimatycznymi i uzyskania naszej niezależności energetycznej? Czy użyjemy naszej najlepszej broni do dekarbonizacji naszej gospodarki? Globalne ocieplenie to walka dzisiaj, a nie jutro" - piszą ministrowie.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
"Europa potrzebuje energetyki jądrowej". Francuski minister o walce ze zmianami klimatu

Najważniejszy cel klimatyczny – ograniczenie gazów cieplarnianych

"W swoim najnowszym raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) bardzo jasno określił swoje prognozy: nasz cel ograniczenia ocieplenia klimatu do 1,5 stopnia lub 2 stopni w XXI wieku można osiągnąć tylko wtedy, gdy drastycznie ograniczymy emisję gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych ośmiu lat. Wzrost cen energii pokazuje również, jak ważne jest bardzo szybkie zmniejszenie naszej zależności energetycznej od obcych krajów" - wyjaśniają ministrowie. Szefowie resortów ostrzegają również przed problemami w dostawach energii.

Trzeba dywersyfikować źródła energii

"Nie mamy innego wyjścia, jak zdywersyfikować nasze źródła dostaw, uważając, aby nie zwiększyć naszego importu energii spoza Europy. Dekarbonizacja naszej gospodarki wymaga natychmiastowych i głębokich zmian w naszej produkcji i naszych wzorcach konsumpcji, tak aby emitowały mniej CO2. Oznacza to masową elektryfikację naszego zużycia i rozwój branż niskoemisyjnych, takich jak wodór, które z kolei wymagają również większej produkcji energii elektrycznej" - podkreślają ministrowie.

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa 1200.jpg
"Die Welt": polska transformacja energetyczna skupiona na atomie, co niepokoi polityków w Niemczech

Zalety i przewagi energii jądrowej

"Energia jądrowa jest niezbędna. Reprezentuje już prawie połowę europejskiej produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej. Energia jądrowa jest niedrogim, stabilnym i niezależnym źródłem energii. Po pierwsze dlatego, że chroni europejskich konsumentów przed wahaniami cen. Po drugie dlatego, że w decydujący sposób przyczynia się do uniezależnienia naszych źródeł energii i produkcji energii elektrycznej" - podkreślają sygnatariusze apelu.

"Energetyka jądrowa jest bezpieczna i innowacyjna. Od ponad sześćdziesięciu lat europejski przemysł jądrowy udowadnia swoją niezawodność i bezpieczeństwo. Jest to jedna z najbardziej regulowanych branż na świecie, z 126 reaktorami eksploatowanymi w 14 krajach europejskich" – przypominają ministrowie.

Światowe znaczenie europejskiego przemysłu jądrowego

Szefowie resortów podkreślają, że europejski przemysł jądrowy jest wiodącym przemysłem na świecie, wyposażonym w unikalne przełomowe technologie, a jego dalszy rozwój może wygenerować prawie milion wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie.

Powiązany Artykuł

shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

"Wraz z rozwojem współpracy między państwami członkowskimi wkrótce będziemy mogli budować nowe nowoczesne reaktory, takie jak małe reaktory modułowe (SMR)" – dodają ministrowie.

"Traktaty europejskie umożliwiają każdemu państwu członkowskiemu zdefiniowanie własnego „miksu” energetycznego. Niezbędne jest poszanowanie naszych praw w tej dziedzinie i sprawiedliwe traktowanie wszystkich niskoemisyjnych technologii produkcji energii. Dlatego absolutnie konieczne jest włączenie energii jądrowej w ramy europejskiej taksonomii przed końcem tego roku" – apelują sygnatariusze.

Bez energii jądrowej nie wygra się bitwy klimatycznej

"Potrzebujemy energii jądrowej, aby wygrać bitwę klimatyczną. Jest naszą najlepszą bronią w tej walce. Jest czystym, bezpiecznym, niezależnym i konkurencyjnym źródłem energii. Daje nam Europejczykom szansę na dalszy rozwój przemysłu o wysokiej wartości dodanej, tworzenie tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, wzmocnienie naszych ambicji środowiskowych oraz zapewnienie strategicznej i energetycznej autonomii Europy" - podsumowują ministrowie.


PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej