UE walczy ze zjawiskiem "ucieczki emisji". Nowy podatek ma wesprzeć transformację energetyczną
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski 13 grudnia 2022r. uzgodniły wprowadzenie nowego podatku, który ma chronić przed zjawiskiem "ucieczki emisji" i przyczyniać się do wzmocnienia transformacji energetycznej.
2023-01-02, 11:11
W 2023 r. w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać graniczny podatek węglowy (Carbon Border Adjustment Mechanism - CBAM). Firmy unijne będą musiały uiszczać opłatę w wysokości różnicy między ceną CO₂ w systemie EU ETS25 a ceną emisji w kraju, z którego pochodzi importowany produkt. Darmowe uprawnienia do emisji w Unii będą stopniowo wycofywane.
Regulacja wpłynie na światowe łańcuchy dostaw produktów z sektora produkcji stali i żelaza, cementu, aluminium, nawozów i energii elektrycznej. Chiny mają największy udział w rynku produktów objętych CBAM. Za nimi są Indie przez duży eksport cementu i aluminium. Rozwinięte rynki, jak Japonia i Korea Płd., także mają wysoki udział w eksporcie stali i żelaza. Wpływ na rozwijające się rynki, jak ASEAN (Association of South-East Asian Nations), jest stosunkowo niewielki.
Wpływ na partnerów handlowych
"W kontekście wprowadzenia CBAM, poza wielkością eksportu danego kraju do UE, istotne są krajowe regulacje dotyczące opłaty za emisje i jej wielkości. Spośród krajów wymienionych powyżej tylko Chiny i Korea Płd. posiadają system ETS, a Japonia i Singapur podatek węglowy. Jednak ETS w Chinach tylko częściowo pokrywa się z obszarami unijnego CBAM w sektorze produkcji energii elektrycznej.
Wysokość opłat także znacznie odbiega od EU ETS i jest na niezmiennym poziomie 8-10 USD/t CO₂. W Korei Płd. ETS pokrywa sześć sektorów, wliczając przemysł i budynki, co odpowiada ok. 67 proc. całości emisji w gospodarce. Jednak cena emisji także jest na kilkukrotnie niższym poziomie niż w UE i wynosi ok. 12 USD/t CO₂. Z kolei w Japonii i Singapurze wprowadzony podatek węglowy jest na jeszcze niższym poziomie: odpowiednio 2 USD/t CO₂ i 3,7 USD/t CO₂. W takiej sytuacji istniejące systemy ETS lub mechanizmy podatkowe nie uchronią eksporterów do Unii po wprowadzeniu CBAM" - napisano w notatce PIE.
REKLAMA
Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA