300 miliardów euro na uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Znamy plan Komisji Europejskiej

2022-05-18, 14:44

300 miliardów euro na uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Znamy plan Komisji Europejskiej
Wzrosły dostawy gazu do Polski z Unii Europejskiej.Foto: shutterstock.com/noomcpk

Komisja Europejska przedstawiła plan dotyczący wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i szybkiego zmniejszenia zależności od dostaw surowców z Rosji. To odpowiedź Brukseli na rosyjską napaść na Ukrainę i problemy z tym związane na światowym rynku energii.

Posłuchaj

KE przedstawia plan jak uniezależnić Unie od surowców z Rosji, chce przeznaczyć na to 300 mld euro - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Komisja szacuje, że aby pozbyć się zależności od paliw kopalnych z Rosji, potrzeba ogromnych inwestycji, i zamierza zmobilizować 300 miliardów euro na ten cel, z czego 72 miliardy euro mają być w formie bezzwrotnych dotacji. Do 10 miliardów euro przeznaczonych zostanie na brakujące elementy infrastruktury gazowej i LNG, a do 2 miliardów euro na modernizację infrastruktury naftowej w związku z zatrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy.

Zabranie Rosji możliwości szantażowania Europy

"Musimy pilnie przekształcić europejski system energetyczny i położyć kres uzależnieniu Unii od rosyjskich surowców, które są wykorzystywane jako broń gospodarcza i polityczna" - podkreśla Komisja.

Czytaj także:

By to osiągnąć, musi, oprócz inwestycji w infrastrukturę gazową i naftową, także przestawić się na wiarygodnych dostawców.

Silne wsparcie dla rozwoju OZE

Komisja mówi też o zwiększeniu udziału źródeł odnawialnych z 40 do 45 procent do 2030 roku, o efektywności energetycznej oraz o wzroście wytwarzania energii słonecznej. Skąd na to pieniądze? Komisja mówi, że z Funduszu Odbudowy oraz z wypuszczenia na rezerwy uprawnień do emisji CO2 i ich sprzedaż na rynku. Nie ulega wątpliwości, że to będzie miało wpływ na negocjowany obecnie pakiet klimatyczny, zwany Zielonym Ładem. I choć cele redukcji emisji CO2 pozostają na razie niezmienione, to unijne kraje będą miały większą elastyczność w ich realizacji. Dlatego już niektórzy w Brukseli Zielony Ład zaczynają nazywać - szarym.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

Wróć do strony głównej