more_horiz
Gospodarka

"Cena gazu będzie zamrożona, wróci VAT". Ekspert o działaniach osłonowych i sytuacji na rynku energii

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:30
Do Sejmu trafiła już ustawa zamrażająca ceny gazu w przyszłym roku. Ile na tych regulacjach zyskają Polacy? Mówił o tym gość Programu 1 Polskiego Radia - Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Na rynkach międzynarodowych ceny gazu spadają, bo Unia Europejska ma wystarczające zapasy gazu na zimę.
Na rynkach międzynarodowych ceny gazu spadają, bo Unia Europejska ma wystarczające zapasy gazu na zimę.Foto: noomcpk/ Shutterstock

Cena gazu zamrożona, wraca VAT

Jak powiedział ekspert - cena gazu zostanie dla wszystkich zamrożona na poziomie z 2022 roku, natomiast będzie przywrócony VAT na gaz ze względu na zniesienie tarczy antyinflacyjnej, a podwyżka VAT-u zostanie zwrócona tylko najbiedniejszym.

- Usuwamy skutki, łagodzimy oddziaływanie kryzysu energetycznego na polskie domy, ale nie anulujemy kryzysu, on będzie trwał - mówił Wojciech Jakóbik.

Dodał, że obecnie na rynkach międzynarodowych ceny gazu spadają, bo Unia Europejska zebrała wystarczające zapasy gazu na zimę, ale przed nami następny sezon grzewczy, w który wejdziemy już bez jakichkolwiek dostaw gazu z Rosji.

Co zawiera projekt zamrożenia cen gazu?

Zgodnie z projektem ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 roku, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej.

Chodzi o gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.

Posłuchaj

04:55 _PR1_AAC 2022_11_29-16-36-32.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Rozmawiała Justyna Golonko.

Czytaj także:

Polskie Radio Program 1/PR24, akg