more_horiz
Gospodarka

W Kleczewie powstaje elektrownia słoneczna i wiatrowa. PFR udzielił jej wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 13:20
Fundusz Inwestycyjny FIZAN, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno - wiatrowej Kleczew Solar & Wind. Będzie to jeden z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, który będzie uruchomiony jeszcze w tym roku.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Mark Agnor

Kleczew Solar & Wind, należy do Grupy Lewandpol. Jak uważa PFR będzie to pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce.

Farma o mocy ponad 200 MW powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim, a energia z farmy w Kleczewie popłynie jeszcze w 2023 r.

PFR uzupełni pakiet inwestycyjny

Pożyczka udzielona przez PFR uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln PLN udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank.

- Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług – powiedział prezes PFR Paweł Borys.

Prąd ze słońca i wiatru

W pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 000 gospodarstw domowych.

W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.

PFR wskazał, że całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 mln zł.

Inwestycja na terenach byłej kopalni

- Kleczew Solar & Wind powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego. Przygotowując się wraz z Ergy do budowy projektu, zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw oraz umożliwienie dalszej rozbudowy projektu  - stwierdził prezes Lewandpol Holding Andrzej Lewandowski.

- Dążymy do tego, aby takich projektów, jak Kleczew Solar & Wind było w Polsce znacznie więcej. PFR chce być partnerem dla polskich championów z branży OZE - dodał wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

Kto opracował koncepcję elektrowni?

Projekt został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol, jako inwestora oraz Ergy jako Asset Managera projektu i doradcy finansowego inwestora.

Grupa Lewandpol zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy. Oprócz budowy i przygotowywanej rozbudowy Kleczew Solar & Wind, Grupa zarządza także wybudowaną w 2015 r. Farmą Wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW.

Polski Fundusz Rozwoju jest grupą finansową, która wspiera rozwój firm, samorządów i osób prywatnych oraz inwestuje w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju. PFR realizuje programy wspierające wyrównywanie szans i ochronę środowiska.


PR24/PAP/sw