WIBOR
WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to główny indeks rynku pieniężnego w Polsce, wyznaczany jako średnia wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki. To o niego właśnie oparta jest wysokość kredytów zaciąganych w Polsce.
2014-04-02, 11:20
Posłuchaj
– Większość kredytów w naszym kraju banki udzielają w oparciu o stawkę zmienną, a tą w Polsce jest WIBOR - mówi Błażej Wajszczuk z Banku BNP Paribas oraz członek Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska, które zarządza WIBOR-em.
Wyznaczaniem stawki WIBOR zajmuje się tzw. agent kalkulacyjny. O godz. 11.00 zbierane są przez niego kwotowania od kilkunastu banków w Polsce. Odrzucając dwie najwyższe i dwie najniższe stawki, oblicza średnią z pozostałych, która bez zbędnej zwłoki jest podawana do publicznej wiadomości.
– Do panelu dobierane są banki najlepsze i największe, w tej chwili jest ich 13 - dodaje ekspert.
REKLAMA
WIBOR jest stawką transakcyjną, w odróżnieniu od LIBOR-u czy EURIBOR-u, które są stawkami referencyjnymi. W ich przypadku, banki kwotują po tyle, ile hipotetyczny bank byłby w stanie to zrobić. W Polsce banki określają po ile są gotowe przyjąć (WIBID) i po ile są gotowe udzielić kredytu (WIBOR).
– Intencją stawki WIBOR nie jest animowanie rynku pieniężnego w naszym kraju. Banki zawierają ze sobą transakcje wtedy, kiedy pojawia się różnica w ocenie działań Rady Polityki Pieniężnej, czy różnica w ocenie tego, co dzieje się na rynku. Normalnie nie ma na WIBOR-ze wielu transakcji. Natomiast, jeżeli zmienia się ocena rynku, wtedy ten mechanizm transakcyjny działa i jest wykorzystywany do uwiarygodnienia stawek procentowych.
WIBOR jest wyznaczany dla kredytów udzielanych sobie nawzajem przez banki na różne okresy od jednego dnia do jednego roku. Dla normalnego konsumenta najważniejsze są stawki 1miesiąc (1M), 3 miesiące (3M), 6 miesięcy (6M), ponieważ o te stawki oparte są główne instrumenty rynku pieniężnego, emisje obligacji, a także większość kredytów.
Błażej Prośniewski
REKLAMA
REKLAMA