Dysruptywna innowacja

2019-05-08, 13:04

Dysruptywna innowacja
Premia technologiczna, czyli kredyt na innowacje technologiczne skierowana jest do mikro, małych i średnich firm.Foto: Pixabay

Dysruptywna innowacja, charakteryzuje  się  zdolnością do całkowitego zastępowania dotychczasowych rozwiązań nowymi, o większej efektywności i jakości działania. Można ją określić mianem modelu biznesowego pokazującego przełomowy wpływ na zachowania i potrzeby konsumentów.

Posłuchaj

O tym, czym jest dysruptywna innowacja, mówi dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przykładem z życia wziętym są tu dokonania takich firm jak Uber czy Facebook. Pozyskały one globalnych klientów dystansując pod tym względem tradycyjnie działające firmy. Nie oferują one fizycznych produktów lecz pewne systemy działania, z których korzystają konsumenci. Zastosowane przez nie rozwiązania mają charakter przełomowy. Wydaje się, że takim przełomowym wynalazkiem (choć w tym przypadku mamy do czynienia z konkretnym przedmiotem o cechach fizycznych) jest samochód autonomiczny kierowany przez komputer, ponieważ w zestawieniu z tradycyjnym pojazdem, w którym za kierownicą znajduje się człowiek,  to co coś zupełnie odmieniającego tradycyjną motoryzację.

- Dysrupcja, a niektórzy powiadają dysruptywna innowacja, jest często  mylona z innowacją radykalną. W  tym pierwszym przypadku  nie tylko zastępowane są  stare rozwiązania, ale przewracany jest cały rynek , cały  sektor do góry nogami - wyjaśnia dr Albert Tomaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej. I przywołuje przykład ewolucji sposobu w jaki były zagospodarowywane treści wideo. Najpierw popularne były kasety VHS, po czym jaki nośnik treści pojawiły się płyty DVD. Była to zatem innowacja radykalna (rewolucyjna, ale jeszcze nie przełomowa) , stare rozwiązanie zostało wyparte przez nowe. Jednak jeśli przyjrzeć się tym przemianom, to rynek wcale się nie zmienił. Pozostali ci sami dystrybutorzy, duża część treści była rozprowadzana przez wypożyczalnie video, zmienił się tylko nośnik. Natomiast dysrupcyjna innowacja prowadzi do tego, że zmienia się cała struktura danego biznesu. Ilustrując to, możemy odwołać się do  serwisów streamingowych, które sprawiły, że wiele wypożyczalni i producentów po wejściu standardu video, które jest streamingowane poprzez Internet, zostało wyeliminowanych lub zdecydowanie zmieniło swe oblicze, co do sposobu funkcjonowania.

Bo przypomnijmy, że streaming to takie usługi, które umożliwiają oglądanie filmów, programu telewizyjnego czy słuchanie muzyki w trybie onlaine. W  postaci takiej  transmisji wysyła te treści określony dostawca. Nie ma potrzeby ściągania plików.

- Tak więc owa dysrupcja, to nie tylko innowacja produktowa, ale też pomysł na nowy model działania, który prowadzi do tego, że powstają zupełnie nowe sieci wartości, tworzone są nowe powiązania, nowe sektory, które wypierają całą branżę, wcześniej funkcjonującą - podsumowuje dr Albert Tomaszewski.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

. 

Polecane

Wróć do strony głównej