Rentowność to podstawa nowoczesnego górnictwa
Do końca tego roku mają się zakończyć podstawowe reformy w górnictwie. Od przyszłego roku będzie ono nowoczesne - zapowiedziała premier Beata Szydło.
2017-01-27, 13:49
Posłuchaj
Puls gospodarki cz. 2 (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Wprowadzenie górnictwo na nowoczesne tory może być dużym wyzwaniem - bo taki proces będzie bardzo kosztowny - tłumaczy gość Polskiego Radia 24 Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Adam Ruciński Górnictwo nie posiada środków by zainwestować w nowe technologie
- Jeśli chcemy czegoś bardziej nowoczesnego to musimy ponieść nakłady inwestycyjne. Górnictwo przez wiele lat było niedoinwestowane nawet w tym podstawowym zakresie. Jeśli chcemy zmienić poziom, to musielibyśmy zainwestować znacznie więcej. Górnictwo jednak nie posiada środków by zainwestować w nowe technologie – mówi gość.
Posłuchaj
Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG: o dużych potrzebach inwestycyjnych 0:44
Dodaj do playlisty
Rentowność to podstawa
Kierunek jest dobry, ale nie wiemy nadal na czym mają polegać zmiany w górnictwie - dodaje Witold Michałek ekspert ds. gospodarki z Business Center Club.
Witold Michałek Gdy wszystkie kopalnie będą rentowne, to wtedy można inwestować w branżę i w innowacyjność
- Mamy nadzieję, że reformy będą prowadzić do tego, by wyeliminować nierentowne kopalnie, lub części tych przedsiębiorstw, które nie przynoszą zysków. To doprowadzi do sytuacji, że wszystkie kopalnie będą rentowne, to wtedy można inwestować w branżę i w innowacyjność. Obecnie górnictwo jest bardzo przestarzałe. Są inwestorzy na przykład z Australii, którzy chcą tworzyć szyby pochylne, a nie pionowe, żeby bezpośrednio można było wydobywać węgiel – tłumaczy ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Witold Michałek ekspert ds. gospodarki z Business Center Club: o niskiej rentowności branży 0:46
Dodaj do playlisty
Trzeba poczekać na zyski
Inwestor jest potrzebny, ale dziś większość działających kopalni jest dziś nierentownych - dodaje Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Mariusz Pawlak Sprzedaż kopalni jest bardzo dobrym pomysłem
- Sprzedaż jest bardzo dobrym pomysłem. Tylko wtedy, gdy kopalnie rzeczywiście generowały nadwyżkę, to nikt nie chciał ich sprzedać, teraz nikt nie chce ich kupić. Trzeba ten okres przeczekać, jeśli one będą rentowne, to je sprzedać i ten problem zdjąć z rządu – przekonuje.
Posłuchaj
Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: trzeba poczekać 0:25
Dodaj do playlisty
Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w 2018 r. zacznie się rozwijać nowoczesne górnictwo, które ma być mocną gałęzią polskiej gospodarki i podstawą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA
REKLAMA