Jakimi klientami banków są rolnicy i na co biorą kredyty?

Polscy rolnicy unowocześniają swoje gospodarstwa. Zmiany te finansują przede wszystkim z dotacji unijnych, ale często również z kredytów zaciąganych w bankach.

2017-01-11, 12:10

Jakimi klientami banków są rolnicy i na co biorą kredyty?
Rolnicy często biorą kredyty bankowe na zakup nowych maszyn. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym, jak banki finansują rolnictwo, mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Wojciech Olejniczak, dyrektor ds. biznesu agro w Alior Banku (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

 - Widzimy, jak zmieniają się gospodarstwa, jak są one doinwestowane. Czasami zdarza się, że rolnicy przeinwestują, ale to nie oznacza, że mamy kogoś skreślić, nie udzielić komuś finansowania – zaznacza w radiowej Jedynce Wojciech Olejniczak, dyrektor ds. biznesu agro w Alior Banku.

Wkład własny

Gość radiowej Jedynki przyznaje, że pieniądze za które rolnicy zmieniają swoje gospodarstwa pochodzą głównie z Unii Europejskiej, ale nie tylko.

- To rolnicy też wypracowali bardzo dużo pieniędzy, które zostały zainwestowane. Trzeba widzieć więc ich ogromny wkład własny. To nie tylko praca, ale też zyski, które rolnicy mają z prowadzonej działalności rolniczej – wyjaśnia ekspert.

Polityka finansowa na kolejne lata

To już jednak ostatni taki dobry okres, jeżeli chodzi o pieniądze unijne, które będą wpływały do Polski. Trzeba zatem myśleć o polityce finansowej na kolejne lata.

REKLAMA

- Powinna być ona stabilna i dostosowana do potrzeb rynkowych, ale też do tych rozwiązań, które są praktykowane w otoczeniu związanym z rolnictwem, czyli inwestycje w przetwórstwo rolno-spożywcze, łączenie sieci dystrybucji, czyli dostarczenie urządzeń, maszyn do rolników. Z drugiej strony też niezwykle ważne jest finansowanie dostaw. Często jest tak, że jeżeli rolnikom brakuje pieniędzy w postaci taniego kredytu, to zapożyczają się u tych, którzy dostarczają im paszę, nawozy, środki ochrony roślin. Takie więc finansowanie, które jest perspektywiczne, jest niezwykle potrzebne polskim rolnikom – podkreśla rozmówca Jedynki.

Rolnicy spłacają zobowiązania

Jak dodaje Wojciech Olejniczak, polscy rolnicy są rzetelnymi klientami banków.

- Rolnika można bardzo dokładnie zidentyfikować, wiedzieć, jak się rozwija, jak produkuje, ile dostarcza na rynek. Rolnicy generalnie są bardzo dobrymi kredytobiorcami, spłacają swoje zobowiązania – zaznacza ekspert.

Polscy rolnicy, jeżeli decydują się na zaciąganie bankowych kredytów, to najczęściej na zakup ziemi oraz na unowocześnienie i wzbogacenie parku maszynowego w swoich gospodarstwach.

REKLAMA

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej