Nadal pijemy za mało wody, chociaż spożycie i produkcja rosną

2017-07-19, 13:10

Nadal pijemy za mało wody, chociaż spożycie i produkcja rosną
Polacy piją za mało wody. Foto: Shark_749/Shutterstock.com

Lekarze alarmują, że  blisko 80 proc. Polaków pije za mało wody w ciągu dnia.

Posłuchaj

O wzmożonej produkcji i spożyciu wody latem mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski, ‎analityk sektora agro w Banku BGŻ BNP Paribas (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednak na całe szczęście spożycie wody systematycznie rośnie, mówi Paweł Wyrzykowski, ‎analityk sektora agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

- Spożycie wody rośnie. W ostatnich trzech latach mieliśmy do czynienia z dynamicznym wzrostem spożycia. Z 86 litrów na mieszkańca w 2013 roku, do 112 litrów na mieszkańca w 2016 roku – podaje liczby ekspert.

Rośnie produkcja wód butelkowanych…

Wraz ze wzrostem spożycia rośnie także produkcja wód butelkowanych w Polsce.

- Rosnący popyt na rynku krajowym spowodował, że produkcja również znacząco wzrosła. Jeszcze w większym stopniu niż spożycie. W latach 2014 – 2016 o ok. 33 proc. To jest 4,4 mld litrów – mówi gość Jedynki.

… zwłaszcza latem

Więcej pijemy zawsze latem, kiedy to nasze organizmy potrzebują więcej płynów, lato jest też okresem znaczącego wzrostu produkcji, potwierdza Paweł Wyrzykowski.

- Spożycie wody jest skorelowane z temperaturą powietrza. Średni poziom produkcji wody w Polsce od kwietnia do sierpnia był o 43 proc. większy niż jej produkcja w pozostałych 8 miesiącach. Lipiec jest tym miesiącem, w którym produkcja wody jest na rekordowym poziomie – zauważa ekspert.
 
Niestety po wodę większość Polaków sięga dopiero wtedy, gdy czuje pragnienie, podczas gdy jest to już oznaką odwodnienia i powinniśmy pić wcześniej, zanim takie uczucie wystąpi.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej