X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

IKE

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 19:33
IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, jest formą indywidualnego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Zachętą do tego typu oszczędzania, jest ulga podatkowa.
Audio
  • Co to jest IKE, jaką pełni rolę w systemie emerytalnym, jak z niego korzystać, jakie są jego wady i zalety, wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

IKE może być prowadzone w formie konta oszczędnościowego. Może być też założone przez fundusz inwestycyjny, dom maklerski czy ubezpieczyciela.

− Każdy może sobie dobrać produkt w ramach IKE, jaki jemu najbardziej odpowiada, w zależności od tego, czy preferuje oszczędzanie bardziej bezpieczne, czy zależy mu na wyższej stopie zwrotu - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

− To, co łączy wszystkie te produkty, ukrywające się pod nazwą IKE, jest to, że wszystkie one dają nam pewną korzyść podatkową, a mianowicie nie płacimy podatku dochodowego od zysków. Jeżeli zakładamy zwykłą lokatę, to gdy ona się kończy, dostajemy odsetki, ale pomniejszone o 19-procentowy podatek od zysków. Jeśli założymy lokatę, ale w ramach IKE, to ten podatek nie jest naliczany. Ale pod jednym warunkiem: musimy trzymać te pieniądze aż do uzyskania wieku emerytalnego lub osiągnięcia 60 lat. Jeżeli chcemy te pieniądze wypłacić wcześniej - oczywiście możemy zrobić to w każdej chwili - ale wtedy już ten podatek zostanie naliczony, mówi ekspert.

Możemy wpłacać dowolną kwotę na IKE.

− Może to być co miesiąc inna kwota, możemy też wpłacać raz na pół roku albo raz na rok, albo w danym roku w ogóle nic nie wpłacić. Jedyne ograniczenie jest takie, że nie możemy wpłacić więcej niż maksymalny limit określony w danym roku. W tym roku jest to 12 tys. złotych - wyjaśnia ekspert.

Karolina Mózgowiec


Zobacz więcej na temat: emerytura oszczędzanie ike
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oszczędzanie na emeryturę: jak zachęcić Polaków? Ulgami podatkowymi i jasnym przekazem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 19:30
Nawet świadomość, że nasze przyszłe emerytury będą dramatycznie niskie, nie jest póki co zbyt silnym bodźcem do dodatkowego oszczędzania. Zmienić mają to nowe propozycje rządowe dotyczące systemu emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie na emeryturę: w IKE czy IKZE? 

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:33
Oszczędzanie na emeryturę w IKE wraca do łask i po raz pierwszy pokonało IKZE.
rozwiń zwiń