X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Umowa cywilnoprawna

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 18:17
Umowy cywilnoprawne reguluje Kodeks cywilny. Te, które są najczęściej stosowane w obrocie prawnym i występują na rynku pracy, to: umowa o dzieło i umowa o świadczenie usług, często określana mianem umowy-zlecenia. Znane są też kontrakty menedżerskie.
Audio
  • Czym jest umowa cywilnoprawna, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl prof. Monika Gładoch z Pracodawców RP (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

 To, co je zasadniczo różni od umów o pracę, to mniejsza ochrona, jaką zapewniają osobom, które je wykonują. Takie osoby nie mają zasadniczo prawa do urlopu wypoczynkowego, ich czas pracy jest nielimitowany, a w przypadku choroby ciężko liczyć na 80% zasiłku czy świadczenia chorobowego - podkreśla profesor Monika Gładoch z organizacji Pracodawcy RP.

 Wobec tego są to umowy, które uznaje się za mniej korzystne niż umowy o pracę. w związku z coraz większą liczbą umów cywilnoprawnych zaczęto się zastanawiać, jaki będzie dalszy ich los. Tym bardziej, że konkurują w sposób bardzo istotny z umowami o pracę. Zastanawiają się nad tym eksperci pracujący na nowym Kodeksem pracy oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Niektóre nowe rozwiązania biorą pod uwagę tych właśnie zatrudnionych poza stosunkiem pracy. Przykładem jest nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Trybunał Konstytucyjny parę lat temu zwrócił uwagę, że pracownikiem w rozumieniu Konstytucji jest nie tylko osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale także ta, która wykonuje każdy rodzaj zatrudnienia, a więc także ktoś zatrudniony na podstawie umowy o dzieło lub świadczenie usług czy też na podstawie umowy zlecenia.

Podobne prawa dla osób poza stosunkiem pracy

W związku z tym prawa w zakresie zbiorowego prawa pracy powoli zaczęto przyznawać również osobom poza stosunkiem pracy. Zdarza się już przecież w praktyce, że ciężko odróżnić tych, którzy pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne, od typowych pracowników. Jedni i drudzy przychodzą o tej samej porze do pracy, podpisują listę obecności, a wynagrodzenie mają takie samo, albo porównywalne. Wobec tego Kodeks pracy przewiduje regulację, która pozwala na ustalenie stosunku pracy przed sądem pracy. Nie jest to jednak bardzo proste. Takie procesy trwają wiele lat, często sędziowie sami nie są pewni, z jaką umową mają do czynienia.  Zdarza się tak, że sędziowie, szukają precedensów, oceniają, czy w danym rodzaju działalności zawierane są umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne. Jeżeli te drugie w praktyce się zawiera, to nie zdobywają się na orzeczenie, że mają do czynienia ze stosunkiem pracy.

W związku z tym, że obecnie można już mówić o rynku pracownika, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mają nadzieję, że te umowy będą   zastępowane umowami o pracę. Wydaje się to   bardzo prawdopodobne, ponieważ podobne działanie ze strony pracodawcy może  być  dla pracownika zachętą do pozostania w firmie.

Dariusz Kwiatkowski


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszają prace nad nowym Kodeksem pracy. Obejmą m.in. czas pracy, umowy śmieciowe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:36
W tym tygodniu w piątek odbędzie pierwsze spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inspekcja poluje na śmieciówki. Masowe kontrole w zakładach pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 10:11
Państwowa Inspekcja Pracy uprzedza, że firmy będą musiały zamieniać zlecenia w umowy o pracę i zapowiada masowe wizyty u przedsiębiorców – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieuczciwe praktyki pracodawców: na umowie o pracę pensja minimalna, a reszta pod stołem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:23
Na ich umowie o pracę widnieje kwota minimalnej pensji. Pozostałe środki pracownicy otrzymują do ręki, albo w oparciu o umowę cywilnoprawną. W konsekwencji młodzi pracownicy - bo to ich w największym stopniu dotyczy ten proceder - nie mają zdolności kredytowej, a ich świadczenia są znacznie obniżone. A pracodawca? On oszczędza.
rozwiń zwiń