Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Fogiel przypomniał uzasadnienie TK z 2005 r.

2021-10-07, 19:48

Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Fogiel przypomniał uzasadnienie TK z 2005 r.
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Grand Warszawski/Shutterstock/twitter.com/Radosław Fogiel

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez niego przepisy Traktatu o UE, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Jeszcze przed wyrokiem Radosław Fogiel przypomniał na Twitterze treść uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 r. 

W czwartek TK orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

Powiązany Artykuł

forum tk 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał orzekł ponadto, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

Czytaj także:

Uzasadnienie z 2005 r. 

Radosław Fogiel jeszcze przed ogłoszeniem wyroku TK przypomniał na Twitterze wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2005 r. "Przewodniczącym składu był Marek Safjan, dziś sędzia TSUE" - zwrócił uwagę. 

W udostępnionym przez polityka uzasadnieniu napisano:

"4.2. Zagwarantowane w art. 91 ust. 2 Konstytucji pierwszeństwo stosowania umów międzynarodowych, ratyfikowanych na podstawie upoważnienia ustawowego lub podjętego w trybie ogólnokrajowego referendum upoważniającego (zgodnie z art. 90 ust. 3), w tym: umów o przekazaniu kompetencji »w niektórych sprawach« - przed postanowieniami ustaw niedających się współstosować - nie prowadzi wprost (i to w żadnym zakresie) do uznania analogicznego pierwszeństwa tychże umów przed postanowieniami Konstytucji. Konstytucja pozostaje zatem - z racji swej szczególnej mocy - »prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej« w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji »w niektórych sprawach«. Z racji wynikającej z art. 8 ust. 1 Konstytucji nadrzędności mocy prawnej korzysta ona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z pierwszeństwa obowiązywania i stosowania". 

Powiązany Artykuł

piotr muller free 663.jpg
Rzecznik rządu o wyroku TK: nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada traktatowe kompetencje

"2.1. Art. 8 ust. 1 Konstytucji jednoznacznie gwarantuje postanowieniom Konstytucji status »najwyższego prawa Rzeczypospolitej Polskiej«. Regulacji tej towarzyszy nakaz respektowania i przychylności wobec właściwie ukształtowanych oraz obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej unormowań prawa międzynarodowego. Świadomą decyzją ustrojodawca wprowadził do zasad naczelnych Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, i to w bezpośrednim sąsiedztwie art. 8 ust. 1, wskazanego przez wnioskodawców jako wzorzec kontroli konstytucyjności - zasadę wyrażoną w art. 9. Zgodnie z tym unormowaniem »Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego«".

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej