Historia i teraźniejszość. Od 1 września przyszłego roku nowy przedmiot w szkołach
- Od 1 września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy obowiązkowy dla wszystkich uczniów przedmiot "Historia i teraźniejszość", będzie nauczany w I i II klasie - poinformowali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski.
2021-11-09, 12:15
- Idea jest, ażeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia drugiej połowy XX wieku, zaczynając od końca II wojny światowej - powiedział minister edukacji i nauki.
Powiązany Artykuł
"Poziom wiedzy młodzieży o historii jest bardzo słaby". Szef MEiN o konieczności wprowadzenia nowego przedmiotu
Przemysław Czarnek podkreślił, że będzie to "niezwykle ważny przedmiot z punktu widzenia znajomości historii najnowszej i rozumienia pewnych procesów historycznych, które mają bezpośrednie oddziaływanie na dzisiejszy stan rzeczy w Polsce, Europie i na świecie".
Historia i Teraźniejszość, a Wiedza o Społeczeństwie
- Tak jak pan minister wspomniał wprowadzamy nowy przedmiot, który ma przynajmniej częściowo uzupełnić to, co się działo na lekcjach wiedzy i społeczeństwa. Ten nowy przedmiot ma wprowadzić ucznia do współczesnego świata, pozwolić połączyć treści historii najnowszej, historii po II wojnie światowej wraz z genezą tego, co działo się podczas II wojny światowej - uzupełnił wiceminister edukacji i nauki.
Nowy przedmiot pojawi się w przyszłym roku
Dariusz Piontkowski poinformował, że nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość" pojawi się we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych od 1 września 2022 r. Będzie to przedmiot obowiązkowy dla wszystkich uczniów w klasie I i II. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu Wiedza o społeczeństwie nauczanego w zakresie podstawowym.
REKLAMA
- Nie chcemy zmieniać przedmiotu Wiedza i społeczeństwo, jako przedmiotu rozszerzonego, który nadal może być zdawany na maturze. Uważamy, że ten przedmiot powinien pozostać - powiedział Dariusz Piontkowski. - W tych liceach, gdzie uczniowie wybierają WOS, jako przedmiot rozszerzony, on pozostaje w dotychczasowym zakresie - wyjaśnił. - Zastanawiamy się nad ewentualną korektą podstaw programowych tego przedmiotu - dodał.
- Obligatoryjny egzamin ósmoklasisty w szkołach specjalnych. Szef MEiN zapowiada zmiany
- "Historia i teraźniejszość". Szef MEiN: nowy przedmiot nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach
- Tekieli: jeśli szkoła nie będzie atrakcyjna w treściach, nie będzie konkurować ze światem zewnętrznym
- Historia i teraźniejszość to poszerzona wersja historii najnowszej, którą uczniowie przerabiają w klasie VIII (...). Chcemy, by oparta była o część zagadnień z Wiedzy o społeczeństwie, tak, aby uczeń omawiając zagadnienia historyczne miał świadomość tego, jak przekłada się to na teraźniejszość, na współczesne funkcjonowanie świata, społeczeństwa i państwa - wskazał wiceminister.
Powiązany Artykuł
Zakres historii poszerzony do 2015 r.
Podał, że zakres historii, który do tej pory uczony był w szkole do 2004 r., czyli kończył się na momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, na Historii i teraźniejszości poszerzony zostanie do 2015 r.
REKLAMA
Przedmiot będzie wprowadzany stopniowo
Poinformował też, że przedmiot Historia i teraźniejszość będzie wprowadzany stopniowo: w roku szkolnym 2022/2023 będzie nauczany w klasie I, od w roku 2023/2024 w I i w II klasie. W klasie I będzie to jedna godzina w tygodniu, a w klasie II - dwie.
Dariusz Piontkowski zapowiedział też zmiany w podstawie programowej z historii, w tym to, że nauka historii w liceach będzie się kończyć w IV klasie z końcem pierwszego semestru.
nt
REKLAMA