Trudne warunki pogodowe w górach. Nieustannie przybywa śniegu, uwaga na silne porywy wiatru i lód na szlakach
W Tatrach nieustannie pada śnieg. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży już 70 cm białego puchu – informuje IMGW. Temperatura na szczycie spadła w poniedziałek rano do minus 14 st. C, a porywy silnego wiatru osiągającego w porywach do 22 km/h potęgują uczucie zimna.
2022-12-12, 11:26
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śniegu osiąga niemal 60 cm, a na Hali Gąsienicowej leży 45 cm śniegu. W Zakopanem spadło 28 cm śniegu. Jezdnie są tu białe, a część chodników nieodśnieżona co powoduje, że piesi są zmuszeni do chodzenia po drogach.
Według prognoz we wtorek nad Tatrami ma zaświecić słońce, ale od środy wrócą opady śniegu.
W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. Świeży śnieg zalega na wszystkich szlakach. Miejscami występują pod nim oblodzenia i jest ślisko.
Karkonosze: miejscami 60 cm śniegu
Po weekendowych opadach śniegu w Karkonoszach wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne; szlaki w większości nie przetarte i oblodzone; w zaspach zalega do 60 cm świeżego śniegu.
Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Karkonoskiej Grupy GOPR, temperatura w Karkonoszach spadła do minus 12 stopni Celsjusza. Wiejący z północy umiarkowany wiatr obniża temperaturę odczuwalną.
REKLAMA
Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne; w wyższych partiach gór widzialność jest ograniczona z powodu pełnego zachmurzenia i mgły. - Na podłożu zalega do 30 cm świeżego i przewianego śniegu, miejscami lód – na szlakach ślisko. Miejscami zaspy do 50-60 cm – szlaki w większości nie przetarte – podał dyżurny ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.
W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożone są punktowe miejsca na stromych zboczach, gdzie śnieg został przetransportowany przez wiatr. Depozyty odłożone są na stronach zawietrznych, za przełamaniami terenu, w górnych partiach żlebów i są słabo związane z podłożem – wskazują w komunikacie goprowcy.
Trudne warunki w Beskidach
Trudne warunki turystyczne utrzymują się w Beskidach – minionej doby w górach spadło nawet do 20 cm śniegu, szlaki mogą być nieprzetarte. W rejonie Babiej Góry od weekendu obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
- W ostatnich dniach spadło dość dużo śniegu, szlaki mogą być nieprzetarte, widoczność jest bardzo ograniczona, cały czas sypie śnieg – powiedział dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR. W poniedziałek rano przy wszystkich stacjach GOPR był kilkustopniowy mróz.
REKLAMA
Jak informują ratownicy, ostatniej nocy w Beskidach spadło ok. 10 cm śniegu, a przez całą minioną dobę - nawet do 20 cm. - Oczywiście ten śnieg się kompresuje, więc pokrywa nie odzwierciedla opadów dobowych, ale wraz z poprzednimi opadami mamy teraz 35 centymetrów śniegu na Markowych Szczawinach, czyli pod Babią Górą i 30 centymetrów na Hali Miziowej pod Pilskiem - wyjaśnił dyżurny.
W rejonie Babiej Góry w weekend ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Ratownicy przypominają, że wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież i odpowiednie obuwie oraz kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Należy pamiętać, że zmrok zapada wcześniej.
W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
- IMGW: początek tygodnia ze śniegiem. Sprawdź, gdzie prognozowane są największe opady
- Widmo blackoutu we Francji, krytyczna sytuacja w Szwecji. Europa pogrążona w kryzysie energetycznym
Pogoda. Zobacz mapę live
REKLAMA
dn/PAP
REKLAMA