more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna poszukuje kandydatów do służby. "Każdy znajdzie tu coś dla siebie"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 18:10
- Możesz patrolować zieloną granicę przy użyciu samochodów terenowych, prowadzić kontrole na przejściach, być przewodnikiem psa służbowego, technikiem kryminalistyki czy funkcjonariuszem do zadań specjalnych - wylicza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, który prowadzi nabór nowych funkcjonariuszy.
Sprawdź, jak zostać strażnikiem granicznym
Sprawdź, jak zostać strażnikiem granicznymFoto: SG

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ochrania granicę z obwodem kaliningradzkim na odcinku blisko 200 km. W służbowej odpowiedzialności W-MOSG jest 11 placówek, w tym cztery drogowe przejścia graniczne, dwa kolejowe oraz lotnicze przejście graniczne. Oddział oferuje 80 etatów dla nowych funkcjonariuszy. Proces rekrutacyjny rozpoczął się w styczniu i wciąż trwa.

Jakie należy spełnić warunki, aby zostać strażnikiem granicznym? Jak długo trwa szkolenie? Ile można zarabiać i jak wygląda służba? O to zapytaliśmy u źródła.

***

Paweł Kurek, dziennikarz portalu PolskieRadio24.pl: Kto może się ubiegać o przyjęcie do służby w waszym oddziale?

Major Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej: O przyjęcie do służby może ubiegać się każdy kandydat, który ma ukończone 18 lat i nie jest karany. Taka osoba musi posiadać obywatelstwo polskie. Nie ma ograniczeń wiekowych i każdy jest mile widziany, czy to kobieta czy mężczyzna.

Z jakich etapów składa się proces rekrutacji?

Rozłożony jest on na dwa etapy. W pierwszym kandydat musi wypełnić kwestionariusz. Potem należy złożyć komplet dokumentów. Niezbędne są między innymi: kserokopia dowodu osobistego, książeczki wojskowej, jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową, aktualne poświadczenie bezpieczeństwa, jeżeli takie posiada. Konieczne są też zaświadczenie o niekaralności, kopie dokumentów poświadczających wykształcenie, kwalifikacje zawodowe czy kserokopia aktu urodzenia. Jeśli weryfikacja tych dokumentów przebiegnie pomyślnie, kandydat zapraszany jest na rozmowę kwalifikacyjną. Później przystępuje do badań psychologicznych i wariograficznych (wykrywaczem kłamstw). Jeżeli kandydat przejdzie pozytywnie te badania, to zaczyna się drugi etap. Obejmuje on test z wiedzy ogólnej, z języka obcego i test sprawnościowy. Odbywa się też podsumowująca rozmowa kwalifikacyjna.

Trudno jest zdać test sprawnościowy? Innymi słowy, czy musimy być wysportowani, aby go zaliczyć?

Test nie jest trudny, ale wymaga przygotowania fizycznego. Na egzaminie mamy do wykonania: pompki, skrętoskłony, bieg kopertę, skok w dal z miejsca, bieg kobiet na 600 m i mężczyzn na 1000 m. Można do tego WF-u się przygotować, aby go zdać.

WF odhaczony. Co dalej?

Jak zdamy WF, to ostatnim etapem jest komisja lekarska, która orzeka, czy kandydat nadaje się do służby.

Po przejściu procesu rekrutacyjnego rozpoczyna się szkolenie.

Najpierw przyszły strażnik graniczny przechodzi wstępne szkolenia - w tym np. BHP, załatwia formalności administracyjne. To trwa około 10 dni. Po tym czasie składa ślubowanie. Następnie zgłasza się on do jednego z naszych Ośrodków Szkolenia Straży Granicznej. Tam odbywa się trzymiesięczne szkolenie podstawowe i trzymiesięczne szkolenie w ramach szkoły podoficerskiej. Po ukończeniu nauki funkcjonariusz otrzymuje pierwszy stopień w korpusie podoficerów, co oznacza mianowanie na stopień kaprala, i rusza na granicę do służby. 

Ile trwa szkolenie i jak wygląda?

Kładziemy duży nacisk na zdobywanie umiejętności w zakresie: kontroli ruchu granicznego, ochrony granicy zielonej, kontroli cudzoziemców, odprawy podróżnych. Uczą się obsługi broni, jazdy quadami, samochodami terenowymi, obsługi sprzętu, który wspiera działanie służb mundurowych. 

Zajęcia odbywają się w systemie podobnym do studiów dziennych?

Tak. Zajęcia są dzienne, ale też są nocne strzelania, wyjazdy na granicę. Wszystko jest realizowane zgodnie z zapowiedzianym wcześniej planem. Podczas szkolenia podoficerskiego kandydaci mają bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie. Jeżeli są z pobliskich miejscowości, to mogą dojeżdżać na zajęcia.

Możliwość bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia może być kusząca, ale czy w tym czasie przyszli strażnicy otrzymują jakieś uposażenie? Proszę też powiedzieć, jak obecnie wygląda wynagrodzenie dla strażników granicznych?

Osoba do 26. roku życia otrzyma miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3400 zł na rękę. Po skończeniu szkolenia, mówimy o młodych ludziach do 26. roku życia, strażnik graniczny będzie zarabiał 4700 zł netto. W służbie stałej, na najniższym stanowisku służbowym, będzie mógł on otrzymywać 4900 zł na rękę. Natomiast od marca przygotowywane są zmiany wynagrodzenia funkcjonariuszy. MSWiA planuje wprowadzić przepisami nowe świadczenia. Mają one objąć między innymi funkcjonariuszy z 15-letnim stażem oraz osoby, które służą bezpośrednio na granicy - uczestniczą w patrolach, kontrolują i odprawiają podróżnych. Dla nich też są przewidywane dodatkowe świadczenia, które podniosą wynagrodzenie miesięczne. Ponadto każdy funkcjonariusz służby stałej i przygotowawczej otrzymuje tzw. równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, dopłatę do remontu lokalu, pomoc finansową na kupno mieszkania lub domu czy zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby, więc tych dodatków jest sporo. Są również nagrody za wykonywanie obowiązków służbowych.

Jak wygląda ścieżka kariery?

Nominacja na wyższy stopień następuje według posiadanych kwalifikacji zawodowych. Zależy to też od tego, jaką ma się opinię służbową. Funkcjonariusz może być mianowany na wyższy stopień z tzw. przyspieszenia. Ale zasadniczo w SG mamy trzy etapy w tej drabince. Po minimum trzech latach służby można być wysłanym na szkolenie w zakresie szkoły chorążych. Następnie, jeżeli doświadczenie, wzorowe wykonywanie obowiązków i pozytywna opinia pozwolą na to, to funkcjonariusz może być kierowany do szkoły oficerskiej.

Jeśli nasze aspiracje obejmują, tak to nazwijmy, standardową służbę w ramach SG, to na czym ona polega?

Do naszych zadań należy przede wszystkim ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, odprawy podróżnych, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych czy zwalczanie przemytu.

Warto dołączyć do waszych szeregów? 

Ja sama byłam przez osiem lat pracownikiem cywilnym w Warmińsko-Mazurskim Oddziale SG i stwierdziłam po latach obserwowania działań funkcjonariuszy, ich zadań, że chcę dołączyć do ich szeregów. Dziś myślę sobie, że mogłam zdecydować się na to dużo wcześniej. Dlatego wszystkich zachęcam, aby nie czekać, aby przejść tę dwuetapową procedurę kwalifikacyjną. Ta służba uczy pracy zespołowej. Działamy nie tylko na terenie Warmii i Mazur, ale w całym kraju. Tylko w tym roku nasi funkcjonariusze ujawnili przemyt na ponad 33 mln zł, rozbili 11 grup przestępczych. To są wyniki naszej wspólnej pracy.

To też jest służba wysokiego zaufania społecznego.

Jesteśmy dumni z tego, co robimy, z tego, że jesteśmy szanowani zwłaszcza przez lokalną społeczność, z którą jesteśmy w kontakcie i którą wspieramy. Jesteśmy dumni, że możemy pomóc, i nam też ludzie pomagają w naszej służbie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możesz być funkcjonariuszem ochraniającym granicę zieloną, patrolować ją przy użyciu samochodów terenowych - quadów. Do obserwacji będziesz używał noktowizorów, pojazdów obserwacyjnych, kamer termowizyjnych. Możesz być przewodnikiem psa służbowego, technikiem kryminalistyki, zabezpieczać i badać ślady, funkcjonariuszem do zadań specjalnych. Tu mówię o funkcjonariuszach, którzy po ukończeniu specjalistycznych szkoleń czy kursów, działają razem z funkcjonariuszami operacyjno-śledczymi. Możesz wyjechać na międzynarodowe misje w ramach Frontexu czy innych umów międzynarodowych. Obecni jesteśmy w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, we Włoszech czy w Macedonii.

Gdzie należy się zgłaszać, aby zaciągnąć się do służby?

Każdy kandydat, który chce złożyć dokumenty, musi zalogować się do modułu znajdującego się na naszej stronie. W następnej kolejności powinien złożyć dokumenty w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, na ul. Sikorskiego 78. Może też skontaktować się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer 89 750 30 23. Wychodząc naprzeciw kandydatom, przyjmujemy też dokumenty w Braniewie, Gołdapi i Olsztynie.

Do kiedy trwa rekrutacja?

Rekrutacja do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej trwa cały czas, nie mamy terminów rozpoczęcia i zakończenia tego procesu. Przyjęcia kandydatów, którzy przejdą dwuetapową procedurę, mamy w lutym, czerwcu i październiku. W tym roku mamy 80 wolnych etatów.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także

Zobacz także