more_horiz
Wiadomości

Niemcy mają przekazać Ukrainie leopardy. Rzecznik rządu: to efekt ofensywy dyplomatycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:29
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że ofensywa dyplomatyczna doprowadziła do zmiany decyzji Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
Piotr Mller o decyzji Niemiec w sprawie Leopardów: to kwestia presji
Piotr Müller o decyzji Niemiec w sprawie Leopardów: to kwestia presjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Początkowo przeciwne wsparciu, Niemcy zmieniły zdanie i zapowiedziały zwiększenie pomocy Ukrainie. Po południu niemiecki kanclerz Olaf Scholz ma wygłosić w Bundestagu przemówienie, w którym najprawdopodobniej ogłosi decyzję w sprawie leopardów.

Jak informuje portal tygodnika "Spiegel", Niemcy dostarczą co najmniej jedną kompanię czołgów Leopard 2A6. Rząd niemiecki chce zezwolić też na eksport tych pojazdów, które są własnością innych państw, np. Polski.

Presja dyplomatycznahttps://polskieradio24.pl/5/1223/artykul/3108556,bialy-dom-wysle-na-ukraine-czolgi-abrams-amerykanskie-media-podaja-przelomowe-informacje

Podczas konferencji prasowej Piotr Müller powiedział, że nie ma wątpliwości, iż jest to wynik presji wywieranej na Niemcy przez inne państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone.

- Bez wątpienia ta presja dyplomatyczna zmienia podejście Niemiec i to nie tylko w przypadku tych czołgów. Również w poprzednich przypadkach, np. dot. rakiet Patriot. Niemcy na początku odmawiały zdecydowanie pomocy Ukrainie w tym zakresie. Wspólna ofensywa dyplomatyczna Polski oraz innych krajów sojuszniczych spowodowała, że Niemcy zmieniły tę decyzję - zaznaczył rzecznik rządu.


Posłuchaj
00:23 Mueller o decyzji Niemiec w sprawie Leopardów.mp3 Piotr Müller o decyzji Niemiec w sprawie leopardów (IAR)

Apele Polski

Do tej pory Berlin nie zezwolił ani na wysłanie leopardów z własnych zasobów, ani na ich eksport z innych krajów. Polski rząd wysłał do Berlina wniosek o udzielenie zgody, podkreślając jednocześnie, że przekaże Ukrainie czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Serwis internetowy "Spiegla" twierdzi, że Berlin wysłałby na Ukrainę czternaście leopardów w wersji 2A6s. Wcześniej podobną decyzję podjęli już Brytyjczycy. Chodzi o czternaście czołgów Challenger 2. Swoje czołgi mają też, według doniesień mediów, wysłać Amerykanie.

Czytaj także:

pp/IAR/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także