Tak działa dezinformacja. Po zamachu na Ficę "wystarczyło 11 minut"
- Już po 11 minutach polska przestrzeń informacyjna była zdominowana gotowymi narracjami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Fedorowicz, prezes Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.
2024-05-17, 12:27
Gość PR24 mówił o pojawiających się w przestrzeni informacyjnej mediów społecznościowych falach dezinformacji. - Pojawiające się nowe konta, mini i meta narracje. To się dzieje cały czas. Jesteśmy testowani, poddawani próbom czy klikniemy, czy udostępnimy i czy w to uwierzymy - podkreślił Fedorowicz.
Wskazał, że wszystko, co jest publikowane na rosyjskich kanałach platformy Telegram pojawia się automatycznie w polskiej przestrzeni informacyjnej, na portalach Facebook, X oraz Instagram.
Dezinformacja rozprzestrzeniana w komentarzach
Pewien "ciąg technologiczny" opisał na przykładzie dezinformacji, która pojawiała się przy okazji zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę.
REKLAMA
- Po 11 minutach polska przestrzeń dotycząca tego, kto strzelał, co zrobił i jakie miał motywacje, była praktycznie zdominowana gotowymi już narracjami - tłumaczył Fedorowicz. Dodał, że te same informacje pojawiły się w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych, w Rosji i w całej Europie.
Zwrócił uwagę, że nieprawdziwe informacje w takich przypadkach pojawiają się zwykle w dużych ilościach w komentarzach pod artykułami źródłowymi lub pod głównymi postami w mediach społecznościowych.
Wśród celów takich działań wymienił m.in. uzyskanie chaosu informacyjnego.
- Ogromne podziały na Słowacji. "Dezinformacja i konspiratorzy"
- Sankcje dla rosyjskich mediów. Wiceszefowa KE potwierdza informacje Polskiego Radia
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Michał Fedorowicz (Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych)
REKLAMA
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 10.34
PR24/st/wmkor
REKLAMA