MEN zapłaci za wycieczki szkolne, warto się zgłosić. Oświata ma nie pomijać kultury
Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy 60 mln zł na program "Podróże z klasą". W ramach tej inicjatywy resort pokryje w całości koszty wycieczek szkolnych trwających od 2 do 5 dni. Kolejne 10 mln ma zostać przeznaczone na wycieczki dla dzieci uczęszczających do przedszkoli.
2024-05-29, 13:44
Jak przekazała minister Barbara Nowacka, program ma zachęcić uczniów do poznawania kultury.
- Muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci czy muzea techniki nowoczesnej, centra naukowe, wszystko, co jest związane ze współczesną kulturą. Kultury warto doświadczać i zupełnie inaczej rozmawia się o dziełach sztuki, o spektaklach, o przedstawieniach, kiedy mogą je uczniowie zobaczyć. A wiemy, że bariera finansowa czy odległościowa jest poważna - wskazała minister edukacji.
Jak dodała, podstawowym założeniem programu jest to, że w ramach finansowanej w 100 proc. przez resort dwudniowej wycieczki uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, w przypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd. Mogą to być np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, czy centra naukowe.
- Uważamy, że kultury warto doświadczać. Edukacja kulturalna, która niestety wypadła z programów nauczania kilka lat temu przy "deformie" edukacji pani Zalewskiej, powinna być przywrócona w wymiarze odczuwalnym - mówiła Barbara Nowacka.
REKLAMA
Z dotacji można sfinansować przejazd, bilety wstępu, wyżywienie, ubezpieczenie, czy zakwaterowanie. Minister edukacji przypomniała, że wcześniejsze programy nie zakładały pełnego finansowania.
Nabór do programu
Nabór ruszy 19 czerwca i potrwa do wyczerpania środków finansowych. Decyduje data złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Formularz elektroniczny składa organ prowadzący. Na wycieczki uczniowie pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025 od września do grudnia.
W odróżnieniu od wcześniej realizowanego programu "Poznaj Polskę", szkoły mają pełną dowolność w wyborze miejsc, które odwiedzą. Ponadto dofinansowane będą dłuższe wycieczki, niż w poprzednim programie. Wyższa będzie również sama kwota dofinansowania, a wkład własny nie będzie wymagany.
"Kto ty jesteś? Polak mały"
Drugi zapowiedziany program dla oświaty dotyczy organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci uczęszczających do przedszkoli. Inicjatywa o nazwie "Kto ty jesteś? Polak mały" będzie podzielona na cztery moduły.
REKLAMA
Pierwszy, "Odkrywcy świata", dotyczy rozwoju kompetencji naukowych, czyli badań, eksperymentów i kwestii związanych z dostępem do wiedzy. Drugi, "Kultura dla przedszkola" - kultury i edukacji w tym zakresie. Trzeci moduł pod nazwą "Bezpieczne przedszkolaki" dotyczy bezpieczeństwa i zdrowia. Czwarty moduł o nazwie "Świat w przedszkolu" ma na celu przekazanie wiedzy o współczesnym świecie. Kwoty dofinansowania poszczególnych modułów wynoszą od 20 do 500 tys. zł.
Szefowa resortu edukacji przekazała, że w ramach programu dla przedszkoli o dofinansowanie ubiegać się będą mogły organizacje pozarządowe, np. organizacje harcerskie, instytucje kultury, instytucje naukowo-badawcze.
- Zapraszamy do takiego angażowania się w działalność na rzecz rozwoju wiedzy i kompetencji najmłodszych dzieci - powiedziała Barbara Nowacka.
Nabór do programu "Kto ty jesteś? Polak mały" rozpocznie się 26 czerwca, potrwa do 17 lipca.
REKLAMA
- Nauka do późna, brak stołówki. W zamian szkoła oferuje... wafle
- Rewolucja w polskiej szkole. "Nauczyciele szkoleni z ChatGPT"
- Robot zasilany sztuczną inteligencja zdał maturę z polskiego. Pierwszy taki przypadek w historii
PAP/IAR/Szymczakowska/egz
REKLAMA